Słowacja ponad rok przed przystąpieniem do strefy euro zaczęła gruntownie zmieniać prawo, by dostosować system do wymogów europejskich. Wstępem było uchwalenie pod koniec 2007 roku tzw. ustawy horyzontalnej.

Ustawa horyzontalna była najważniejszym aktem prawnym, jaki Słowacy przyjęli w drodze do euro – wynika z przygotowanego na zlecenie NBP raportu Prawne i praktyczne aspekty przygotowań Słowacji do zamiany waluty krajowej na euro. Jej przepisy miały kompleksowo przygotować system finansowy i gospodarczy do wymiany koron na euro. Tą jedną ustawą znowelizowano wiele aktów prawnych, m.in. przepisy o Narodowym Banku Słowacji, ustawę o bankach, ustawę o płatnościach, prawo dewizowe, ale też m.in. ustawę o wykroczeniach, ustawę o giełdzie papierów wartościowych, przepisy o obligacjach. Wśród znowelizowanych aktów znalazły się m.in. ustawa o papierach wartościowych i usługach inwestycyjnych, przepisy o kasach mieszkaniowych, prawo ubezpieczeniowe.

Przygotowanie systemu

Głównym celem ustawy było jak najlepsze przygotowanie systemu gospodarczego do wprowadzenia euro do obiegu. Przyjęto zasadę, zgodnie z którą wprowadzenie euro nie powoduje zaburzeń w ciągłości umów w obrocie gospodarczym, które były nominowane wcześniej w koronach słowackich. Ustawa bardzo dokładnie regulowała też zasady obowiązujące w czasie wymiany walut przy ustalaniu cen. Ustalenie reguł przy zaokrąglaniu cen czy też przeliczaniu ich z koron na euro miało przede wszystkim zapobiec nadmiernemu ich wzrostowi. Ustawodawca zajął się także sprawą podwójnego obiegu koron i euro, warunkami wymiany banknotów i monet oraz zasadami operacji bezgotówkowych. Ustawa reguluje również sprawę przeksięgowania lokat bankowych i innych instrumentów wyrażonych w koronach słowackich. Przepisy ustawy horyzontalnej określają także parametry tzw. wartości referencyjnych, czyli m.in. stóp procentowych czy indeksów.

Reklama

Inne uregulowania dotyczą m.in. zasad przeliczania wartości udziałów i akcji spółek kapitałowych. Ustawa określa sposoby ponownego podziału kapitałów zakładowych spółek z o.o., z zachowaniem wcześniejszego procentowego udziału poszczególnych udziałowców.

Zmiany w instytucjach

W częściach poświęconych instytucjom ustawa horyzontalna najwięcej zmian wprowadza do prawa o Narodowym Banku Słowacji. Przede wszystkim włączyła Bank Słowacji do Europejskiego Systemu Banków Centralnych strefy euro, co wiązało się z przyznaniem NBS nowych zadań, np. uczestnictwa we wspólnej polityce pieniężnej, wydawania banknotów i monet euro zgodnie z europejskimi regulacjami, czy utrzymywania odpowiednich rezerw dewizowych.

Ustawa horyzontalna stała się też podstawą do wydania przez instytucje wielu rozporządzeń, które regulowały kwestie leżące w kompetencji resortów rządowych. Słowackie Ministerstwo Finansów wydało rozporządzenie o zasadach podwójnego podawania cen w celu ochrony konsumentów. Znalazł się w nim m.in. zapis o konieczności zaokrąglania cen do czterech miejsc po przecinku i wyrażaniu ich w obu walutach w sposób czytelny. Sprawie podwójnych cen poświęcone zostało rozporządzenie słowackiego Ministerstwa Pracy, Spraw Społecznych i Rodziny, które zajęło się przeliczaniem wynagrodzeń za pracę i kwot wypłacanych z ubezpieczeń społecznych. Ministerstwo przy przeliczaniu tych wielkości przyjęło zasadę, że zaokrąglenie zostanie przeprowadzone co do eurocenta. Przy kwocie poniżej połowy centa zaokrąglenie nastąpi w dół, zaś przy kwocie powyżej połowy – w górę.

Narodowy Bank Słowacji z kolei wydał akt, który ściśle regulował techniki, procedury i metody podwójnego podawania cen, płatności i innych rozliczeń na rynku finansowym. Po uchwaleniu ustawy horyzontalnej i wydaniu związanych z nią rozporządzeń rozpoczął się żmudny proces uzyskiwania opinii Europejskiego Banku Centralnego. Finałem procesu było podjęcie 8 lipca tego roku decyzji o tzw. uchyleniu derogacji na wstąpienie Słowacji do strefy euro z 1 stycznia 2009 r.