Mieszkańcy Stambułu protestują przeciwko wynikowi referendum

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
17 kwietnia 2017, 07:41
Uderzając w garnki i patelnie mieszkańcy niektórych dzielnic Stambułu, największego miasta Turcji, protestują przeciwko ogłoszonemu przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana zwycięstwu w niedzielnym referendum zatwierdzającym zmianę ustroju kraju na prezydencki.

Powołując się na świadków Reuters poinformował, że protestują mieszkańcy co najmniej czterech dzielnic. Bicie w garnki i patelnie to tradycyjna miejscowa forma demonstrowania sprzeciwu.

Na zamieszczanych w mediach społecznościowych zdjęciach i nagraniach widać grupy protestujących mieszkańców Stambułu, którzy wyszli na ulice.

Według Erdogana, za zmianami ustrojowymi opowiedziało się 25 mln obywateli, a przewaga zwolenników ustroju prezydenckiego wyniosła 1,3 mln głosów.

Rządowa agencja prasowa Anatolia podała, że w referendum 51,3 proc. Turków opowiedziało się za zmianami w konstytucji, wprowadzającymi prezydencki system rządów. Takie są wyniki po przeliczeniu 99 proc. głosów.

Jednak w trzech największych miastach: Stambule, Ankarze i Izmirze większość zdobyli przeciwnicy zmian konstytucji - podał Reuters.

Wcześniej zwycięstwo w referendum ogłosił premier Turcji Binali Yildirim, powołując się na nieoficjalne wyniki głosowania. (

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Tematy: Turcjaświat
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj