"Jestem niezwykle zaszczycony, że mogę być pierwszym prezydentem Singapuru składającym wizytę państwową w Polsce" - powiedział Tony Tan Keng Yam podczas wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą. "Moja wizyta stanowi znaczący kamień milowy w dwustronnych relacjach pomiędzy Singapurem i Polską" - wskazał.

Jak relacjonował podczas spotkania z prezydentem Dudą, które - w jego ocenie było "bardzo owocne" - głowy państw potwierdziły "dwustronne i doskonałe stosunki" pomiędzy krajami.

Reklama

"Zrobiliśmy bilans znaczącego postępu, jaki dokonał się w wielu obszarach współpracy, w tym w gospodarce, nauce, technologii, jak również w ramach współpracy w obszarze kultury" - mówił prezydent Singapuru. "Jesteśmy zadowoleni, że nasze stosunki gospodarcze zwiększają się i cieszymy się na jeszcze bliższą współpracę i wzrost gospodarczy - zarówno handlu, jak i inwestycji" - podkreślił.

Tony Tan Keng Yam przekonywał, że porozumienia, które zostały w poniedziałek podpisane przez Polskę i Singapur "umocnią z pewnością wymianę i współpracę pomiędzy firmami obydwu państw".

Według prezydenta Singapuru podpisane porozumienia i Forum Polsko-Singapurskie, które prezydenci otworzą w poniedziałek, "nadadzą rozpędu i przyczynią się do zacieśnienia stosunków". Wyraził też nadzieję na szybkie ratyfikowanie umowy o wolnym handlu pomiędzy Singapurem a Unią Europejską, która - jak ocenił - "zwiększy i pogłębi powiązania pomiędzy naszymi dwoma państwami".

Prezydent Singapuru wyraził również zadowolenie z rozwijającej się współpracy w obszarze badań pomiędzy jego krajem i Polską. "Zgodziliśmy się z panem prezydentem, że jest jeszcze dużo możliwości wzmocnienia powiązań pomiędzy naszymi narodami" - dodał. "Jestem przekonany, że stosunki pomiędzy naszymi krajami będą się pogłębiać i rozwijać" - mówił Tony Tan Keng Yam.

Poinformował, że z prezydentem Dudą rozmawiał też o kierunkach rozwoju w Europie i w Azji. "Zarówno Polska, jak i Singapur mają otwarte, chętne do inwestycji, zlokalizowane w sercach naszych regionów gospodarki" - mówił.

"Mam nadzieję, że polskie firmy będą nadal wskazywać pozycję Singapuru, jako regionalnego centrum do dalszego rozwoju na pozostałą część Azji Południowo-Wschodniej. W tym względzie Singapur zamierza być zaangażowanym partnerem Polski by osiągnąć jeszcze więcej" - podkreślił prezydent Singapuru.

Tony Tan Keng Yam zaprosił prezydenta Dudę do złożenia wizyty w Singapurze. (PAP)