"Spoglądając w przyszłość, Wielka Brytania ma nadzieję, że Hongkong dokona postępu ku w pełni demokratycznemu i odpowiedzialnemu systemowi rządów" - głosi oświadczenie.

"Brytyjskie zaangażowanie na rzecz Hongkongu, zapisane we wspólnej deklaracji z Chinami, jest dziś tak samo silne, jak 20 lat temu" - dodał Johnson.

Hongkong, dawna brytyjska kolonia, został 1 lipca 1997 roku zwrócony Chinom na mocy porozumienia honorującego zasadę "jeden kraj, dwa systemy". Ma ono utrzymać pozycję regionu jako globalnego centrum finansowego z odrębnym systemem prawnym na okres co najmniej 50 lat (czyli do 2047 roku), ale z zagwarantowaniem pełnej zwierzchności Pekinu.

Okrągła rocznica, która jest fetowana w Hongkongu z udziałem prezydenta Chin Xi Jinpinga, jest okazją do podsumowań 20-lecia funkcjonowania zasady „jeden kraj, dwa systemy” oraz snucia wizji przyszłości Hongkongu w ścisłej współpracy z Chinami kontynentalnymi. Część komentatorów obawia się stopniowego ograniczenia w Hongkongu wolności wypowiedzi, ingerencji chińskich władz w szkolnictwo i zaniku lokalnej kultury. (PAP)