1. Rewolucja w składkach. Próg, od którego przestaje się płacić ZUS, do likwidacji

DGP dotarł do projektu przygotowanego przez resort pracy. Zmiany w odprowadzaniu składek na ZUS dadzą kasie państwa ponad 5 mld zł ekstra wpływów w przyszłym roku.

Dokument został skierowany do skonsultowania przez partnerów społecznych.

- W projektowanej regulacji proponuje się zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, począwszy od 2018 r. Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu, a więc analogicznie jak w przypadku ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Reklama

Zmiana – według wyliczeń Ministerstwa Finansów – dotknie około 350 tys. podatników.

Czytaj więcej tutaj >>>

2. Serbia i Czarnogóra chcą połączyć swoje autostrady z trasą Via Carpatia

Serbia i Czarnogóra są zainteresowane możliwością dobudowania dróg, które połączyłyby te kraje z budowaną trasą Via Carpatia - poinformował minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. "Kiedy rozmawiałem z panią minister transportu Serbii, była bardzo zainteresowana projektem (Via Carpatia), ponieważ Serbia z Czarnogórą realizują duży projekt autostradowy i po prostu chcą go spiąć z Via Carpatią" - powiedział Adamczyk.

Trasa ma ostatecznie przebiegać przez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję.

Główny trzon szlaku komunikacyjnego Via Carpatia na terenie Polski obejmuje drogę ekspresową S19. Jeden fragment będzie przebiegał drogą ekspresową S16 – będzie to łącznik między S19 a szlakiem Via Baltica.

Czytaj więcej tutaj >>>

3. Koniec amerykańskich złudzeń. Chiny już dziś mają największą gospodarkę świata

Pod względem gospodarczym Chiny prześcignęły USA i są na najlepszej drodze, aby w przyszłości zostawić Waszyngton daleko w tyle. Co więcej amerykańska przewaga militarna nad Państwem Środka także nie jest tak duża, jak mogłoby to wynikać z danych - pisze Noah Smith z Bloomberga.

Istnieje wiele rodzajów siły – dyplomatyczna, kulturalna, wojskowa i gospodarcza. Zatem stosunkowo łatwo jest odpowiedzieć na pytanie: która gospodarka jest największa na świecie? To prawie pewnie, że Chiny. Mimo to jednak wiele osób może się burzyć na taką odpowiedź. W końcu to USA produkują najwięcej, jeśli chcemy zmierzyć tę wartość za pomocą kursów rynkowych.

Czytaj więcej tutaj >>>

4. Zombie w pracy. Ich brak zaangażowania spowalnia gospodarkę

Swoje ociężałe kroki co chwila kierują ku ekspresowi do kawy, spędzają kwadranse ze wzrokiem wlepionym w okno. Siłą bezwładu wykonują powierzone im zadania i odliczają czas do 17:00. Oto zombie w pracy – problem jest poważniejszy, niż może się to wydawać - zwraca uwagę World Economic Forum.

Według międzynarodowego badania przeprowadzonego przez firmę Aon Hewitt, tylko 25 proc. pracowników na świecie jest bardzo zaangażowana w swoją pracę, a 39 proc. – „średnio”. Pozostali z 5 milionów przebadanych pracowników to osoby słabo zmotywowane, które nie są w stanie wykrzesać z siebie energii ani pomysłów.

W Polsce aż 52 proc. pracowników nie czuje się zaangażowanych w wykonywaną pracę. O największym spadku zaangażowania w pracę od lat mówi badanie Aon Best Employers, przeprowadzone na grupie blisko 72 tysięcy respondentów ze 119 polskich firm. Mimo, że obecnie mamy rekordowo niskie wskaźniki bezrobocia od początku lat 90., jakość wykonywanej pracy pogarsza się.

Czytaj więcej tutaj >>>

5. „Zachód nas skrzywdził”. Putin buduje koalicję państw, które zakwestionują dominację USA

„Z ufnością otworzyliśmy się na Zachód, a potem zostaliśmy wykorzystani”. Władimir Putin doskonali narrację, która tym razem ma przyciągnąć kraje rozwijające się. Rosja udzieli im poparcia, jeśli zakwestionują dominację USA – pisze Leonid Bershidsky, felietonista Bloomberga.

Przez lata Władimir Putin budował narrację, że Rosja była krzywdzona i upokarzana przez USA do czasu, aż Moskwa zdecydowała się na sprzeciw. W czasie dorocznego przemówienia rosyjskiego prezydenta na temat polityki zagranicznej w ramach Międzynarodowego Klubu Dyskusyjnego Valdai narracja ta skupiała się wokół określenia nowej, rosyjskocentrycznej osi władzy, która w dużej mierze zdefiniuje geopolityczne bitwy, jakie ma zamiar toczyć Rosja pod rządami Władimira Putina.

Czytaj więcej tutaj >>>

6. Kto opuści pokład dobrej zmiany? Oto jak Polacy oceniają ministrów

Dwa lata po wygranych przez PiS wyborach szykuje się pierwsza poważna rekonstrukcja rządu. Czy będzie trzęsienie ziemi, czy tylko kilka mniejszych zmian?

Sukces programu 500 plus, sprawnie (mimo wszystko) przeprowadzona reforma oświaty, a z drugiej strony kolejki do zabiegów oraz podgryzanie sobie gardeł przez szefów MON i MSZ. Jak sobie radzi ten rzad? Oto członkowie rządu od najlepiej do najgorzej ocenianych.

Zobacz wyniki sondażu tutaj >>>

7. Arabia Saudyjska wybuduje ogromne miasto za 500 mld dolarów

Książę Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman ogłosił plany budowy nowego gigantycznego miasta przy wybrzeżu Morza Czerwonego.

Nowa inwestycja ma zapewnić według niego mieszkańcom królestwa standard życia, jaki był tam wcześniej niedostępny. Projekt o nazwie „NEOM” będzie realizowany poza „istniejącymi strukturami rządowymi” wraz z inwestorami i ma być z nimi konsultowany na każdym etapie. Ma on powstać za ponad 500 mld dol. pochodzących od saudyjskiego państwowego funduszu majątkowego oraz międzynarodowych i lokalnych inwestorów.

Czytaj więcej tutaj >>>

8. Spada zadłużenie Polski w relacji do PKB

Dług polskiego sektora instytucji rządowych i samorządowych (general government) spadł do 53,4 proc. PKB w II kw. 2017 r. z 54 proc. PKB zanotowanych kwartał wcześniej, podał Eurostat. W II kw. 2016 r. wskaźnik ten wyniósł 53,5 proc. PKB.

Nominalnie dług sektora wyniósł 1 016,02 mld zł w II kw. 2017 r. Odpowiednio w I kw. 2017 r. i II kw. 2016 r. dług wyniósł: 1 013,07 mld zł i 977,85 mld zł.

Unijnymi liderami pod względem zadłużenia są Grecja (175 proc. PKB), Włochy (134,7 proc.) oraz Portugalia (132,1 proc.).

Czytaj więcej tutaj >>>

9. Czy Polska weźmie udział w czwartej rewolucji przemysłowej?

W krajach rozwiniętych ludzie zwykle stają się przedsiębiorcami z wyboru. W państwach, gdzie dochody są niższe, biznes często zakładają ludzie, którzy nie mogą znaleźć pracy lub widzą we własnej firmie jedyny sposób na wyższe zarobki i godne życie.

Przedsiębiorczość to relatywnie nowe zjawisko i pojęcie. Popularyzowane dopiero w dobie I rewolucji przemysłowej, kiedy to ekonomista Jean-Baptiste Say określił przedsiębiorcę jako osobę, która przesuwa zasoby wytwórcze z zastosowań o niskiej produktywności do przedsięwzięć o wyższej wartości dodanej. Okres ten pokazał, że dla rozwoju przedsiębiorczości niezbędne są warunki takie jak m.in. możliwość gromadzenia kapitału i wykorzystywania korzyści skali oraz pewność prawa tworzącego otoczenie biznesu - pisze Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Czytaj więcej tutaj >>>

10. Polska i kraje regionu ciągną unijny wzrost

Niemcy nie są już głównym motorem napędowym unijnego wzrostu. Zostały zastąpione przed kraje Europy Środkowo-Wschodniej, a przede wszystkim Polskę, Rumunię i Czechy.

Trzej najwięksi członkowie UE pod względem PKB doświadczają niezwykle pomyślnego okresu. Ich gospodarki charakteryzuje niskie bezrobocie oraz kontrolowana inflacja na poziomie około 2 proc. – pisze Quartz.

MFW szacuje, że wschodzące i rozwijające się gospodarki urosną w tym roku o 4,5 proc., czyli podniósł swoją prognozę sprzed pół roku o 1,5 pkt. proc.

Czytaj więcej tutaj >>>