Anna Hirtenstein w serwisie Bloomberg pisze, że projekt jest przygotowywany przez ukraińską firmę inżynieryjną Rodina Energy Group Ltd. oraz Enerparc AG, przedsiębiorstwo zajmujące się czystą energią z siedzibą w Hamburgu w Niemczech. Według Ewgeniego Variagina, dyrektora generalnego Rodiny, panele solarne będą miały moc 1 megawata, a budowa kosztować będzie około 1 miliona euro (1,2 miliona dolarów).

„Stopniowo chcemy zoptymalizować strefę czarnobylską”, oznajmił Variagin. „To nie powinna być czarna dziura w środku Ukrainy. Teren naszego projektu znajduje się 100 m od reaktora.”

Ukraiński minister ds. ekologii ogłosił w lipcu 2016 r. plan, który ma na celu ożywienie 1000-milowy pas ziemi otaczający miejsce katastrofy nuklearnej z 1986 r. Promieniowanie sprawia, że rolnictwo i leśnictwo na tych terenach są zbyt ryzykowne, a zakłady energii odnawialnej mogą spożytkować opustoszały obszar w Czarnobylu. Strefa jest połączona również z głównymi miastami Ukrainy liniami przesyłowymi, które pierwotnie były przeznaczone do transportu energii ze zniszczonej elektrowni jądrowej.

Aby przyciągnąć inwestorów, rząd oferuje tanie grunty i stosunkowo wysokie taryfy gwarantowane. Rodina i Enerparc zawarły umowę, według której do 2030 roku kilowatogodzina będzie warta 15 eurocentów. To o prawie 40 proc. więcej niż górny próg wartości referencyjnej według Bloomberg New Energy Finance dla uśrednionego kosztu energii słonecznej w Europie.

„To proste: cena jest wyższa, bo i rynek jest bardziej ryzykowny”, powiedział Pietro Radoia, analityk ds. energii słonecznej w BNEF. Inne firmy energetyczne również są zainteresowane panelami solarnymi w Czarnobylu. Francuska firma Engie SA przeprowadza test wstępny z myślą o projekcie o mocy gigawata. Chińskie korporacje GCL System Integration Technology Co. Ltd. oraz China National Complete Engineering Corp. również rozpatrują możliwość budowy parku słonecznego.

Rodina i Enerparc planują czerpać kolejne 99 megawatów energii słonecznej z paneli zainstalowanych w Czarnobylu. Jak zapowiedział Variagin, ukraińska firma jest również otwarta na współpracę z nowymi partnerami i inwestorami.

Rodina prowadzi farmy słoneczne na Ukrainie, Białorusi, w Turcji, Armenii i Kazachstanie o łącznej mocy około 150 megawatów.

>>> Czytaj też: Koniec z węglem. Szwedzka elektrownia pali ubraniami z H&M