Kwieciński podkreślił, że jeżeli chodzi o branżę budowlano-montażową, wtorkowe dane GUS są najlepsze od 10 lat. "To pokazuje bardzo wyraźnie, że inwestycje w zeszłym roku ruszyły pełna parą. Potwierdzają to również inne dane, które mamy z gospodarki" - powiedział. Wskazał na wzrost PKB o 4,6 proc. za cały zeszły rok oraz na poziomie 5 proc. w drugiej połowie 2017 r.

Kwieciński powiedział, że na razie nie ma dokładnych danych GUS o inwestycjach w czwartym kwartale 2017 r. (po wzroście o 3,3 proc. w III kw.). "Ale możemy się spodziewać, że ten wzrost jest na poziomie 10-12 proc. rok do roku. A to oznacza, że inwestycje zostały rozpędzone i że ten trend będzie się utrzymywał w tym roku" - powiedział minister.

"To z kolei mówi nam o tym, że już te wszystkie trzy ważne silniki dla wzrostu gospodarczego działają. Nie tylko konsumpcja, eksport, ale inwestycje również dołączyły jako trzeci silnik napędzający nam wzrost gospodarczy" - dodał.

Podkreślił, że jego zdaniem "nie będziemy mieli najmniejszego problemu" z osiągnięciem wzrostu gospodarczego w wysokości 3,8 proc., co założono w tegorocznym budżecie.

"O tym również świadczą te wskaźniki (...) i cały szereg działań, które jako rząd planujemy na ten rok. W tym roku spodziewamy się i dobrego wzrostu gospodarczego, który powinien być jednym z najwyższych w UE i spodziewamy się znaczącego wzrostu inwestycji, wyższego poziomu niż w zeszłym roku" - powiedział.

GUS podał we wtorek, że w styczniu 2018 r. produkcja przemysłowa wzrosła o 8,6 proc. w ujęciu rok do roku, natomiast w ujęciu miesięcznym była wyższa o 4,1 proc. Natomiast produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w styczniu br. wyższa o 34,7 proc. niż przed rokiem.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 30,7 proc. w porównaniu ze styczniem ub. roku i o 8,8 proc. wyższym w stosunku do grudnia ub. roku" - napisano w komunikacie GUS. (PAP)

autor: Marcin Musiał

edytor: Anna Mackiewicz