Spadły bowiem ceny akcji na giełdach Europy oraz na rynku opcji w USA. Dane o gospodarce amerykańskiej rozczarowały inwestorów. Skurczyła się ona w IV kwartale bardziej niż przewidywano.

Inne raporty mówią o spadku przychodów i zysków firm oraz malejącym zaufaniu konsumentów, które plasują się na poziomie najniższym od 27 lat. Zresztą cena złota też w tym tygodniu obniżyła się o 3,9 proc.

- Dane ekonomiczne mogą zaskoczyć – mówi Peter Fertig, właściciel firmy Quantitative Commodity Research w Hainburgu, Niemcy. - To może być tylko negatywny sygnał dla rynku akcji , ale wspierający dla złota, jako bezpiecznej lokaty kapitału - dodaje.

Cena uncji złota z natychmiastowa dostawą wzrosła dziś o 0,9 proc. do 954,47 dolarów. Chociaż i tak jest to niższa cena o 5,2 proc. od najwyższej sprzed kilku miesięcy, gdy sięgała 1006,29 dolarów.

Natomiast na surowcowej giełdzie elektronicznej kontraktów futures w Nowym Jorku, z dostawa w kwietniu cena złota wzrosła o 12 dolarów czyli 1,3 proc,. do 954,60 dolarów.

Znawcy rynku sądzą, że obawy o los banków mogą tylko podsycać popyt na złoto. Akcje Citigroup znowu spadły na giełdzie w Nowym Jorku po tym, jak został wsparty finansowo przez rząd USA już po raz trzeci.

Inne metale szlachetne także drożały: srebro o 1 proc. do 13,06 dolarów za uncję. Podobnie platyna do 1063,50 dolarów za uncję i pallad o 0,3 proc do 197,50 dolarów za uncję.