Cytowane przez agencję Ansa źródła w Forza Italia, ugrupowaniu należącym do Europejskiej Partii Ludowej, poinformowały, że we wtorek Berlusconi rozmawiał z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Klimat tej rozmowy określono jako "serdeczny".

W jej trakcie włoski polityk powiedział Orbanowi, że europarlamentarzyści z jego partii zagłosują przeciwko rezolucji w sprawie artykułu 7.

"Berlusconi zapewnił Orbana o swej przyjaźni i o poparciu dla partii węgierskiego premiera - Fideszu" - dodali przedstawiciele Forza Italia, której wiceprzewodniczącym jest szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

Przeciwko rezolucji głosować będzie także współrządząca we Włoszech Liga Matteo Salviniego, wicepremiera i szefa MSW. Powiedział on w środę: "Zagłosujemy w obronie Orbana".

"Parlament Europejski nie może wytaczać procesów narodom i wybranym rządom" - dodał włoski wicepremier, który popiera szefa węgierskiego rządu i uważa się za jego przyjaciela i sojusznika, między innymi w kwestiach migracji.

Ruch Pięciu Gwiazd, koalicjant Ligi, ogłosił, że będzie głosował za przyjęciem rezolucji w sprawie uruchomienia artykułu 7 wobec Węgier.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)