„Zleciłem szefowi agencji Infrastruktura Drogowa, by - przestrzegając prawa - znalazł sposób na wyłączenie firmy GP Grup ze wszystkich projektów finansowanych za środków unijnych i budżetu” – oświadczył premier. Zlecił kontrolę wszystkich remontów wykonanych przez tę firmę.

„Każdy, kto jest podejrzany i przeciwko komu toczy się dochodzenie, powinien wycofać się z projektów i udowodnić swoją niewinność. Do tego czasu takie firmy nie mają prawa uczestniczenia w przetargach” – cytuje wypowiedź Borisowa rządowa służba prasowa.

Od miesiąca firma GP Grup znajduje się w centrum głośnych skandali. Pierwszy z nich jest związany z remontem kosztem 22 mln lewów (11 mln euro) obiektów w centrum Sofii. Remont, który jeszcze nie został ukończony, jest zdaniem mieszkańców stolicy wykonywany źle i w złym guście. Mieszkańcy zaprotestowali. W ostatnich dniach ostro krytykowana mer Sofii Jordanka Fandykowa nałożyła na firmę karę i zaczęła mówić o rozwiązaniu umowy.

Jednocześnie portal Biwoł prowadzący dziennikarskie śledztwo opublikował obszerny materiał o defraudacji unijnych funduszy i korupcji, dzięki której firma GP Grup otrzymuje zamówienia. Po sygnale o próbie zniszczenia dowodów przez firmę dwóch dziennikarzy portalu zatrzymano. Zwolniono ich dopiero po interwencji rumuńskiej ambasady; jeden z dziennikarzy jest Rumunem.

Kilka dni później o sprawie tej mówiła w swoim programie dziennikarka regionalnego kanału TWN w Ruse Wiktoria Marinowa. Do udziału w programie zaprosiła tych dwóch dziennikarzy. Po wyemitowaniu programu Marinowa została bestialsko zabita. Pojawiły się przypuszczenia o związku zabójstwa z aferą korupcyjną.

Sprawa nabrała międzynarodowego rozgłosu. KE oświadczyła, że oczekuje szybkiego śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarki. Zwróciła się też do unijnego urzędu ds. zwalczania nadużyć finansowych (OLAF) o zbadanie domniemanej defraudacji funduszy UE w Bułgarii.

W tym samym dniu sofijska prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie malwersacji funduszy unijnych na podstawie informacji portalu internetowego Biwoł i wicepremiera ds. unijnych Tomisława Donczewa.

Całościowe badanie działalności firmy oraz osób prawnych i fizycznych, wymienionych w informacjach portalu Biwoł, zlecono Państwowej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego DANS (kontrwywiad).

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)