Wcześniej premier Morawiecki wraz z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej: Czech - Andrejem Babiszem, Słowacji - Peterem Pellegrinim i Węgier - Viktorem Orbanem spotkał się z premierem Japonii Shinzo Abem.

Premier Morawiecki w czwartek rozmawiał także "w cztery oczy" z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Rozmowa - jak poinformowała PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska - dotyczyła m.in. Brexitu, migracji i zbliżających się międzyrządowych konsultacji polsko-niemieckich.

Szef polskiego rządu spotka się również na marginesie szczytu ASEM z premierem Wietnamu Nguyenem Xuanem Phucem i premierem Singapuru Lee Hsienem Loongiem. Niewykluczone, że szef rządu odbędzie w trakcie wizyty w stolicy Belgii więcej spotkań bilateralnych.

Szczyt ASEM, czyli spotkanie w formacie Azja–Europa, rozpoczyna się w czwartek i potrwa do piątku. Biorą w nim udział szefowie państw i rządów 51 krajów Europy i Azji. Podczas szczytu ma zostać podpisana umowa o wolnym handlu oraz umowa o wzajemnej ochronie inwestycji z Singapurem.

Z Brukseli Mateusz Roszak (PAP)

autor: Mateusz Roszak