Do spotkania doszło w kuluarach odbywającej się w Rzymie konferencji śródziemnomorskiej. Uczestniczył w niej również szef irackiej dyplomacji Muhammad al-Hakim.

Rosja w 2017 roku zainwestowała za pośrednictwem spółki Rosnieft co najmniej 1,4 mld dolarów w sektor naftowo-gazowy na terenie Kurdystanu. Ważność tych umów była kwestionowana wówczas przez władze federalne Iraku.

Ławrow, który przekazał Salihowi pozdrowienia od rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, stwierdził w trakcie pogawędki przed kamerami, że „Rosja jest zadowolona, że proces wyborczy w Iraku zakończył się sukcesem, nie tak jak w innych krajach”.

Iracki prezydent spotkał się w Rzymie z prezydentem Włoch Sergio Matarellą oraz premierem Giuseppe Conte. W czasie przemówienia stwierdził, że Irak jest strategicznym węzłem łączącym świat arabski z Iranem i Turcją oraz gospodarki europejskie z bliskowschodnimi. Wyraził również przekonanie, że Irak może stać się „sercem nowego Jedwabnego Szlaku prowadzącego do regionu śródziemnomorskiego”.

Witold Repetowicz (PAP)