"Pojawiły się żądania międzynarodowego śledztwa, kontynuujemy rozmowy z ONZ na ten temat" - powiedział Cavusoglu podczas konferencji prasowej w Ankarze. "Oczekujemy, że (...) Arabia Saudyjska podejmie współpracę, aby osoby odpowiedzialne (za zabójstwo) zostały znalezione" - dodał.

W zeszłym tygodniu wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet powiedziała, że konieczne jest międzynarodowe śledztwo mające określić, kto jest odpowiedzialny za zabójstwo dziennikarza.

Opozycyjny wobec władz w Rijadzie i mieszkający ostatnio za granicą Chaszodżdzi został zabity w saudyjskim konsulacie w Stambule, do którego poszedł 2 października, by załatwić formalności związane ze swoim ślubem. Władze saudyjskie przez długi czas twierdziły, że nie mają nic wspólnego z jego zaginięciem, ale ostatecznie przyznały, że doszło do zabójstwa. Cały czas nie jest jasne, czy saudyjski następca tronu zlecił to zabójstwo bądź wiedział o takich planach. Choć część zabójców wywodzi się z bezpośredniego otoczenia księcia, Rijad utrzymuje, że zostało ono przeprowadzone bez jego wiedzy. Jednak według różnych doniesień medialnych CIA ma nagrania rozmów wskazujące, że było inaczej. (PAP)