Jak poinformował w czwartek PAP prokurator Prokuratury Regionalnej w Poznaniu Jacek Pawlak, zatrzymani przedstawiciele wielkopolskiego producenta pojazdów komunikacji miejskiej nie przyznali się do zarzucanych im przestępstw. Grozi im 10 lat więzienia. Prokuratura w Poznaniu wystąpiłao areszt dla członka zarządu spółki Solaris Bus & Coach i jednego z dyrektorów tej firmy.

"Przedstawiono im zarzut popełnienia przestępstwa niegospodarności. Chodzi o wyrządzenie spółce znacznej szkody majątkowej przez osoby, które były zobowiązane do zajmowania się jej sprawami majątkowymi. Ten zarzut dotyczy wyprowadzenia około 1 mln euro ze spółki pod pozorem zapłaty za usługi konsultingowe dla firmy cypryjskiej i firmy chińskiej" – poinformował.

Drugi zarzut dotyczy prania brudnych pieniędzy. "Chodzi o przelewanie pieniędzy pochodzących z przestępstwa przez rachunki szeregu podmiotów, które to środki ostatecznie miały zostać przetransferowane do Chin" – powiedział prok. Pawlak.

Prokuratura nie wyklucza, że w sprawie postawione zostaną kolejne zarzuty.

Reklama

Przesłuchani mężczyźni złożyli obszerne wyjaśnienia, nie przyznali się do stawianych im zarzutów. Prokurator poinformował, że dziś powinna zapaść decyzja w sprawie zastosowania środków zapobiegawczych.

W środę Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że w międzynarodowej akcji zatrzymało dwie osoby z Polski, podejrzewane o ustawianie przetargów na autobusy i trolejbusy w Rydze: członka zarządu spółki i odpowiedzialnego za rynek łotewski dyrektora działu eksportu. Na Łotwie zatrzymano kolejne cztery osoby.

Według ustaleń CBA za ustawienie przetargów na transport miejski w latach 2013-2016 – w sumie na blisko 200 autobusów i trolejbusów dla stolicy Łotwy, do Rygi miało trafić 800 tys. euro łapówki.

Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA informował, że we wspólnej akcji z łotewskim Biurem Przeciwdziałania i Zwalczania Korupcji (KNAB) uczestniczyli agenci białostockiej delegatury CBA. Na Łotwie zatrzymany został m.in. odpowiedzialny za przetargi dyrektor ryskiej spółki komunikacyjnej Rigas Satiksme, wraz z nim zatrzymano osoby, które miały pomagać w ukryciu pieniędzy z łapówki.

Przeszukano biura zatrzymanych w siedzibie polskiej firmy i miejsca zamieszkania zatrzymanych osób. Do podobnych przeszukań prowadzonych przez KNAB doszło także na Łotwie. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Poznaniu.

Jak poinformował w środę PAP w imieniu spółki Solaris Bus & Coach Mateusz Figaszewski, we wtorek funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego "zwrócili się do firmy Solaris z prośbą o udostępnienie informacji".

"Solaris i jego pracownicy dobrowolnie wydali dokumenty i współpracują z funkcjonariuszami w zakresie kierowanych do firmy zapytań. Solaris nie jest uprawniony do udzielania informacji na temat zakresu i charakteru danych, o które wystąpiono, gdyż te objęte są tajemnicą postępowania" – poinformował Figaszewski.

Jak dodał w przekazanym PAP oświadczeniu, "Solaris nie akceptuje jakichkolwiek zachowań swoich pracowników, spółek zależnych czy powiązanych z nim interesariuszy, które mogłyby być uznane za nielegalne". Spółka nie komentuje decyzji prokuratury.

Według śledczych sprawa będzie się rozwijać.

>>> Czytaj też: Afera z ustawianiem przetargów w Rydze. Członek zarządu Solarisa zatrzymany przez CBA