Verheugen, który pełnił funkcję komisarza UE ds. rozszerzenia w latach 1999-2004, wziął w piątek udział w 11. edycji Warsaw Ecocomic Hub. Podczas jednego z paneli dyskutowano m.in. o obecnej kondycji Unii Europejskiej.

Verheugen został spytany m.in. o to, czy Unia Europejska nie żałuje przyjęcia Polski do Wspólnoty w 2004 roku. "Absolutnie nie żałuje polityki rozszerzania. Punktem wyjścia jest to, że ustaliliśmy, iż integracja europejska jest niezbędna jako ciąg dalszy naszej historii, jako wnioski wyciągnięte z historii" - mówił.

Zdaniem polityka jednymi ze źródeł konfliktów, jakie w przeszłości wybuchały w Europie, był brak odpowiedniej wiedzy, instytucji oraz wzajemnego zaufania państw kontynentu.

"Potrzebujemy integracji europejskiej do tego, aby utrzymać pokój (...). Potrzebujemy jej również po to, by zagwarantować obywatelom Europy wolność, bezpieczeństwo i dobrobyt" - oświadczył. Według niego w pojedynkę, we współczesnym świecie państwa europejskie nie są w stanie tego zagwarantować swoim obywatelom.

Verheugen ocenił, że przyjmowanie nowych państw do UE jest korzystne "strategicznie oraz gospodarczo". Dodał, że w przypadku Polski przyjęcie jej do UE stanowiło "moralny mus" ze względu na jej historię. "Po zbrodniach, po okupacji, po wszystkim tym, co odbyło się tu, w waszym kraju, po zbrodniach niemieckich, które miały miejsce na polskiej ziemi, było to kwestią uczciwości" - oświadczył.