W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" Tajani wyraził opinię, że rząd Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd "nie ma wizji i znaczenia w Europie", a także "wyrządza szkodę" zarówno północy, jak i południu Włoch.

Gabinet Giuseppe Contego pełen jest wewnętrznych sprzeczności, które są "nie do zaleczenia" - ocenił szef europarlamentu. "Sądzę, że te sprzeczności zaczynają eksplodować, a rozczarowanie wyborców wyraźnie się ujawnia" - dodał.

Zdaniem Tajaniego "do niczego nie doprowadzi polityka gospodarcza powierzona Ruchowi Pięciu Gwiazd". "Nie działa też polityka w dziedzinie bezpieczeństwa" - ocenił.

Wiceprzewodniczący Forza Italia powiedział, że jeśli Liga, dawny sojusznik jego ugrupowania, będzie nadal podążać za programem antytystemowego Ruchu, to "poniesie tego konsekwencje".

Szef Parlamentu Europejskiego powiedział, że jego partia "nie ma nic wspólnego" ani z prezydentem USA Donaldem Trumpem, ani z partiami suwerenistycznymi. "Nasza tożsamość jest inna. Także to daje siłę centroprawicy" - podkreślił Tajani. (PAP)