Inwestorzy czekają na jasne sygnały o tym, jakie są perspektywy globalnego wzrostu gospodarczego.

Kluczowe dla rynków metali mogą okazać się teraz dane o PMI w chińskim sektorze przetwórczym w III, które zostaną opublikowane w sobotę. Analitycy prognozują 49,6 pkt. - może być to już 4. miesiąc, gdy wskaźnik będzie poniżej 50 pkt.

Tymczasem amerykańscy bankierzy centralni uspokajają inwestorów, którzy obawiają się recesji w USA. Prezes Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku John Williams, jeden z czołowych bankierów centralnych Fed, bagatelizuje obawy przed recesją wskazując na perspektywę wzrostu PKB w USA o 2 proc., dodawanie w gospodarce nowych miejsc pracy i niskie bezrobocie.

Inwestorzy zwracają też uwagę na toczące się negocjacje handlowe pomiędzy USA a Chinami, które w tym tygodniu odbywają się w Pekinie, a w przyszłym tygodniu - w Waszyngtonie.

Negocjatorzy handlowi USA są gotowi negocjować w Chinami przez tygodnie, a nawet miesiące, aby osiągnąć satysfakcjonujące porozumienie - poinformował w czwartek Larry Kudlow, doradca ekonomiczny Białego Domu.

"To nie zależy od czasu. To jest zależne od polityki i egzekwowania ustaleń" - powiedział Kudlow. "Jeśli zajmie to (negocjowanie - PAP) jeszcze kilka tygodni lub zajmie miesiące, to niech tak będzie" - dodał.

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 0,4 proc. do 6.360,00 USD za tonę.

W marcu miedź na LME straciła do tej pory 1,6 proc. (PAP Biznes)