Włochy: Rekordowy poziom tzw. wysokiej wody w Wenecji

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
5 kwietnia 2019, 05:02
Rekordowy poziom 134 centymetrów osiągnęła w nocy z czwartku na piątek tak zwana wysoka woda (acqua alta) w Wenecjii. W kwietniu nie wydarzyło się to tam od 1936 roku.

Ten najwyższy poziom zanotowano tuż przed północą, gdy pod wodą znalazło się 50 procent powierzchni miasta. Następnie zaczęła opadać do poziomu 129 centymetrów.

Zwraca się uwagę, że tak wysoka woda w kwietniu jest zjawiskiem wyjątkowym. W najnowszej historii znany jest tylko jeden przypadek: 83 lata temu w kwietniu zmierzono 147 centymetrów. Tylko dziesięć razy w dziejach w miesiącu tym „acqua alta” przekroczyła 110 centymetrów.

Miejscowe centrum nadzoru ogłosiło wcześniej alert ostrzegając przed możliwością podniesienia się poziomu wody. Prognozowano, że wyniesie on około 125 centymetrów. Był jednak jeszcze wyższy.

Zalany został cały rejon placu Świętego Marka i Pałacu Dożów. (PAP)

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj