Globalny przewoźnik rozpocznie starania o IPO w tym miesiącu, a jego akcje pojawią się w giełdowym obrocie w maju – podaje Bloomberg.

Wartość giełdowego debiutu Ubera ma wynieść około 10 mld dol. Będzie to jeden z największych debiutów w historii.

Dotychczasowym liderem w tym zestawieniu jest Alibaba Group. Wartość debiutu, który odbył się w 2014 roku to 25 mld dol. Podium zamykają Agricultural Bank of China (22,1 mld dol., 2010) oraz Softbank (21,1 mld dol., 2018). Inne warte odnotowania duże IPO to Visa (19,7 mld dol., 2008), General Motors (18,1 mld dol., 2010), Facebook (16 mld dol., 2012), Deutsche Telekom (15,3 mld dol., 1996) oraz Rosnieft (10,7 mld dol., 2006).

IPO Ubera ma być największym debiutem na Wall Street w tym roku i jednym z dziesięciu największych w historii tego parkietu.

Reklama

Pierwsza publiczna emisja akcji umożliwi inwestorom po raz pierwszy pełny wgląd w wyniki finansowe firmy i przeprowadzane przez niego operacje. Punktem odniesienia będzie dla nich rynkowy konkurent Ubera, czyli Lyft, który zadebiutował na giełdzie w marcu. Porównanie obu rywali umożliwi w miarę dokładną wycenę wartości Ubera.

Uber osiągnął w 2018 roku 11,4 mld dol. przychodu netto, jednak tylko 3 mld dol. osiągnął w ostatnim kwartale roku (wzrost o 2 proc. kwartał do kwartału). Wynik ten jest słaby, jeśli porównamy go do znakomitego trzeciego kwartału. Inwestorzy będą chcieli się dowiedzieć, czy dane te nie są zapowiedzią zastoju w rozwoju firmy.

Kluczowym pytaniem dla inwestorów będzie kondycja Ubera w USA. Czy globalny przewoźnik ma jeszcze wzrostowy potencjał w Stanach?

Uber został już wcześniej wyceniony na prywatnym runku w 2018 roku, gdy zainwestowała w niego Toyota. Wartość ustalono na 76 mld dol.

>>> Polecamy: Miliardy dolarów do oddania. Oto najbardziej zadłużone firmy świata [LISTA]