Polskie Linie Lotnicze LOT od 1 maja uruchomiają nowe połączenie lotnicze z Wilna do Londynu-City. Minister transportu Litwy Rokas Masiulis zaznaczył we wtorek, że nowy kierunek jest bardzo ważny dla dalszego rozwoju gospodarczego i społecznego kraju.

„Bezpośrednie połączenie (z centrum Londynu), które będzie dogodne szczególnie dla biznesu, otwiera nowe możliwości dla Litwy, poprawia wizerunek naszego kraju” - powiedział Masiulis podczas prezentacji nowego połączenia.

Reklama

Zdaniem ministra gospodarki Litwy Virginijusa Sinkevicziusa jest to bardzo ważne w kontekście Brexitu. „To jeszcze jedna z możliwości zaproszenia na Litwę spółek z Londynu” - podkreślił podczas konferencji Sinkeviczius.

Rzecznik prasowy LOT Adrian Kubicki wskazał, że „z perspektywy LOT-u to jest duża inwestycja, ponieważ bazujemy w Wilnie jeden zupełnie nowy samolot Embraer 190, który niedawno został odebrany w fabryce”. „Do obsługi lotniska London City jest potrzebny samolot specjalnie skonstruowany. Jeden z tych samolotów będzie nocował tutaj każdego dnia, aby mógł obsługiwać połączenie dwa razy dziennie” – poinformował.

Połączenie Wilno–Londyn-City (LCY) będzie obsługiwane w formule PSO (Public Service Obligation), która pozwala na dofinansowywanie przez podmiot publiczny rejsów o szczególnym znaczeniu wewnątrz Unii Europejskiej. LOT wygrał przetarg na obsługę tego połączenia w listopadzie ubiegłego roku.

Dotychczas do stolicy Wielkiej Brytanii w Wilna latali tylko przewoźnicy niskokosztowi na lotniska oddalone od centrum Londynu. Połączeń z Londynem-City ani z Heathrow nie było.

>>> Czytaj też: Elektryczne hulajnogi. Będzie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym