Jak będzie wyglądał nowy rząd?

Jacek Sasin został powołany na stanowisko wicepremiera, szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów. >>> Czytaj więcej

Elżbieta Witek została powołana na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji, zastępując Joachima Brudzińskiego. >>> Czytaj więcej o nowej szefowej MSWiA

Marian Banaś został powołany na stanowisko ministra finansów, zastępując Teresę Czerwińską. >>> Czytaj więcej o nowym ministrze finansów

Bożena Borys-Szopa została powołana na stanowisko ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, zastępując Elżbietę Rafalską. >>> Zobacz, kim jest nowa minister

Reklama

Dariusz Piontkowski został powołany na stanowisko ministra edukacji narodowej, zastępując Annę Zalewską. >>> Sprawdź, kim jest minister Piontkowski

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk i Michał Woś zostali powołani na stanowisko ministra - członka Rady Ministrów. >>> Czytaj więcej o Michale Dworczyku oraz Michale Wosiu

Wszyscy ministrowie, z wyjątkiem Teresy Czerwińskiej, którzy zostali odwołani we wtorek przez prezydenta uzyskali mandaty posłów do Parlamentu Europejskiego.

Piotr Gliński zamiast Beaty Szydło

Cieszę się, że Komitet Społeczny Rady Ministrów będzie nadal funkcjonował, Piotr Gliński przejmie obowiązki szefa tego zespołu – poinformowała we wtorek wicepremier Beata Szydło. >>> Czytaj więcej

Morawiecki: Jestem przekonany, że współpraca międzyresortowa będzie jeszcze bardziej owocna

Jestem przekonany, że wraz z wejściem do rządu nowych ministrów współpraca międzyresortowa będzie jeszcze bardziej owocna - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości wręczenia nominacji nowym ministrom w Pałacu Prezydenckim.

Morawiecki podkreślał, że było dla niego ogromnym zaszczytem współpracować z odwoływanymi członkami rząd: Beatą Szydło, Elżbietą Rafalską, Anną Zalewską, Teresą Czerwińską, Beatą Kempą i Joachimem Brudzińskim.

"Oni poprzez swoją ciężką pracę dla rządu Rzeczypospolitej przyczynili się do jej naprawy, do poprawiania poszczególnych elementów życia w naszej ojczyźnie" - mówił.

Zaznaczył, że zawsze zwraca uwagę na jakość współpracy międzyresortowej.

"Cieszę się, że jakkolwiek ta zmora III Rzeczypospolitej jeszcze nie została do końca wyeliminowana, to jednak widać postęp na tym polu. Jestem przekonany, że wraz z wejściem nowych ministrów współpraca między resortami będzie jeszcze bardziej zauważana, jeszcze bardziej efektywna i jeszcze bardziej skuteczna. Cieszę się z tego powodu" - powiedział szef rządu.

Sasin: Teresa Czerwińska ma objąć inną, ważną funkcję państwową

Była minister finansów Teresa Czerwińska ma objąć inną, ważną funkcję państwową; to przejście do innych zadań - powiedział we wtorek wicepremier Jacek Sasin.

Nowo powołany wicepremier był pytany przez dziennikarzy o powody dymisji Czerwińskiej. Sasin poinformował, że ma ona objąć "inną, ważną funkcję państwową". "To przejście do innych zadań" - dodał.

"Pani minister Czerwińska przeprowadziła operację znalezienia, czy określenia źródeł finansowania dla tych projektów, które przedstawiliśmy przed wyborami. Ta operacja jest zakończona, bo w budżecie na ten rok te źródła zostały wskazane, pieniądze na realizację wszystkich deklaracji, jakie złożyliśmy w ostatnich miesiącach, są zabezpieczone" - mówił.

Sasin podkreślił, że finanse publiczne są dzisiaj w "znakomitym stanie". "Na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów pani minister Czerwińska przedstawiała swój dorobek, a mianowicie sprawozdanie z wykonania budżetu za rok poprzedni. Ten budżet zamknął się deficytem na poziomie 10 mld zł, czyli 4-krotnie niższym, niż był planowany" - wskazywał.

"Nie ma dzisiaj żadnego innego powodu, który pozwoliłby mówić, że pani minister Czerwińska odchodzi z powodu czegoś złego, co dzieje się w publicznych finansach. Tak nie jest, odchodzi do innych zadań" - oświadczył Sasin.

Dopytywany, czy Czerwińska odeszła z rządu na własne życzenie, Sasin odpowiedział: "z tego, co wiem, to tak".

Kto zastąpi Beatę Mazurek?

O tym, kto zastąpi rzeczniczkę PiS Beatę Mazurek, dowiemy się w ciągu kilku dni - poinformował we wtorek szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Jak dodał, decyzja o tym, kto zastąpi Mazurek na stanowisku wicemarszałka Sejmu, zapadnie na najbliższym posiedzeniu Izby. >>> Czytaj więcej

Część dotychczasowych ministrów pojedzie do Brukseli i Strasburga

Rekonstrukcja rządu związana jest m.in. z wyborami do Parlamentu Europejskiego, w których kilkoro ministrów uzyskało mandaty europosłów. Mandaty do PE otrzymali m.in.: wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska, minister w KPRM Beata Kempa, a także rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Mandaty zdobyli też: wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz wiceszef MS Patryk Jaki.

>>> Czytaj też: Marian Banaś. Kim jest nowy minister finansów?