Masrur Barzani, pełniący do tej pory funkcję szefa kurdyjskich służb bezpieczeństwa, jest synem legendarnego kurdyjskiego lidera Masuda Barzaniego. Ma on miesiąc na sformowanie rządu.

50-letni polityk otrzymał we wtorkowym głosowaniu 87 głosów poparcia spośród 97 obecnych na sali deputowanych w liczącym 111 miejsc regionalnym parlamencie.

Klan Barzanich i ich Demokratyczna Partia Kurdystanu (PDK), kierowana przez Masuda i Neczirwana, jest główna siłą polityczną w irackim Kurdystanie.

Ich rywal polityczny, Patriotyczna Unia Kurdystanu (PUK) zmarłego w październiku 2017 r. prezydenta Iraku Dżalala Talabaniego, zbojkotował posiedzenie parlamentu, podczas którego na prezydenta wybrano Neczirwana Barzaniego. We wtorkowym posiedzeniu deputowani PUK wzięli jednak udział.

Masrur Barzani od 2012 r. był doradcą w Radzie Bezpieczeństwa Kurdystanu. Organ ten, który nadzoruje wszystkie siły bezpieczeństwa regionu autonomicznego, odegrał kluczową rolę w wojnie przeciwko dżihadystom z organizacji Państwo Islamskie (IS), które w latach 2014-17 okupowało jedną trzecią Iraku, do granic Kurdystanu.

Reklama

Urodzony w Irbilu w północnym Iraku w 1969 roku Masrur Barzani w wieku 16 lat dołączył do peszmergów, kurdyjskich bojowników; walczył w ich szeregach z siłami reżimu Saddama Husajna, dyktatora obalonego w 2003 roku podczas inwazji pod dowództwem Amerykanów.

Maturę zdał w Iranie, skąd wrócił do Iraku, aby wziąć udział w wielkim buncie Kurdów w 1991 r. Doskonale władający językiem angielskim, a także posługujący się francuskim Masrur Barzani tytuł magistra studiów międzynarodowych uzyskał w Stanach Zjednoczonych. Następnie powrócił do Irbilu w 1998 roku.

Neczirwan Barzani jest bratankiem Masuda Barzaniego, który do 1 listopada 2017 roku piastował urząd prezydenta Regionu Kurdystanu. Od czasu jego rezygnacji funkcja kurdyjskiego prezydenta była zawieszona. (PAP)