Zdobycie większości podczas czwartkowego głosowania nad budżetem w 109-osobowym parlamencie Andaluzji możliwe było dzięki poparciu 12 deputowanych Vox, choć od początku czerwca partia ta zapowiadała, że nie poprze projektu utworzonego w styczniu gabinetu z “powodu różnic ideologicznych”.

Za przyjęciem budżetu regionalnego rządu głosowało 57 deputowanych, przeciw było 47 członków parlamentu Andaluzji.

W środę rząd Moreno zawarł porozumienie z Vox dotyczące wydatków budżetowych na lata 2019-2020, w którym znalazło się ponad 30 warunków. Wśród nich jest m.in. zastępowanie używanej w przepisach terminologii “przemocy płciowej” na “przemoc w rodzinie”, a także utworzenie specjalnej komisji ds. nielegalnej migracji.

Komentatorzy dzienników “El Mundo” i “El Pais” wskazywali wcześniej, że deklaracje Vox o odrzuceniu budżetu rządu Andaluzji były niejako formą wywierania nacisków na Ciudadanos w celu stworzenia centroprawicowych rządów regionalnych po głosowaniu z 26 maja.

Po wyborach regionalnych i samorządowych Santiago Abascal wezwał PP i Cs do rozmów w sprawie współpracy tych ugrupowań z Vox. Apel szefa prawicowego ugrupowania został pierwotnie odrzucony przez lidera Ciudadanos Alberta Riverę.

Reklama

W niedzielę w stolicy Hiszpanii rozpoczęły się pierwsze rozmowy polityków Vox i Cs w sprawie współpracy w tworzeniu koalicji we wspólnotach autonomicznych oraz w gminach.

W poniedziałek sekretarz generalny Partii Ludowej Teodoro Garcia Egea poinformował, że PP, Vox i Cs porozumiały się w sprawie utworzenia pierwszych koalicyjnych rządów we wspólnotach autonomicznych Madrytu oraz Murcji. Centroprawicowa koalicja PP, Cs i Vox mogłaby też sformować rządy we wspólnotach autonomicznych Aragonii, Kastylii i Leonu, a także na Wyspach Kanaryjskich.

Marcin Zatyka (PAP)