Sędziowie SN orzekli, iż umożliwienie Junquerasowi uzyskania immunitetu potrzebnego do sprawowania mandatu w PE mogłoby “wpłynąć negatywnie” na werdykt w zakończonym w środę procesie przeciwko 12 separatystycznym politykom z Katalonii. Jednym z nich jest były wicepremier regionu.

Ostateczny werdykt w procesie Junquerasa i pozostałych katalońskich separatystów ma zapaść dopiero w październiku. Stawiane im zarzuty dotyczą rebelii, buntu, nieposłuszeństwa oraz malwersacji środków publicznych w związku z organizacją plebiscytu niepodległościowego w Katalonii w 2017 r.

Według piątkowego orzeczenia SN zablokowanie Junquerasowi mandatu do PE “jest tymczasowe” i “podyktowane ryzykiem” dla ostatecznego werdyktu w procesie. Sąd zaznaczył, że przed zapadnięciem wyroku kataloński polityk nie będzie mógł opuścić aresztu, aby udać się na obrady europarlamentu.

Piątkowe orzeczenie SN oznacza też, że Junqueras, który został wybrany do PE z bloku Teraz Republiki (AR), nie będzie mógł wyjść z aresztu, aby w hiszpańskim Kongresie Deputowanych i Państwowej Komisji Wyborczej odebrać niezbędne dokumenty do pełnienia funkcji europosła.

Junqueras jest jednym z trzech katalońskich separatystów, obok byłego premiera regionu Carlesa Puigdemonta i byłego ministra Toniego Comina, którzy 26 maja zdobyli miejsca w PE.

Reklama

5 czerwca trzy największe separatystyczne partie katalońskie - Republikańska Lewica Katalonii (ERC), Razem dla Katalonii (JxCat) i Kandydatura Jedności Ludowej (CUP), złożyły skargę do władz PE na szefa europarlamentu Antonio Tajaniego, zarzucając mu stronniczość w kwestii katalońskiej. Pod koniec maja źródła w PE ujawniły, że prawnicy europarlamentu przygotowali na wniosek Tajaniego instrukcję, zgodnie z którą otrzymanie mandatu przez katalońskich separatystów jest uzależnione od “posiadania oficjalnych dokumentów władz kraju, z którego listy wyborczej zostali wyłonieni”, czyli Hiszpanii. W przypadku ukrywających się w Belgii Puigdemonta i Comina powrót do kraju oznaczałby dla nich aresztowanie.

Osadzony od listopada 2017 r. Junqueras jest jednym z najpopularniejszych polityków z Katalonii. 28 kwietnia zdobył w hiszpańskich wyborach parlamentarnych miejsce w Kongresie Deputowanych.

Wprawdzie 14 maja SN wyraził zgodę na udział Junquerasa i czterech innych osadzonych katalońskich separatystów w inauguracyjnym posiedzeniu parlamentu 22 maja, ale już 24 maja prezydia obu izb zawiesiły wykonywanie ich mandatów.

Marcin Zatyka (PAP)