Altmaier powiedział po tym spotkaniu, że uważa, iż możliwe jest uniknięcie w nadchodzących miesiącach zaostrzenia sytuacji i rozwiązanie problemów. Rozmowy z Mnuchinem określił jako "trudne", wskazując zarazem na "trudne środowisko międzynarodowe". Zaznaczył jednak, że Amerykanie wciąż są dla niego "partnerami i przyjaciółmi".

Dpa przypomina w tym kontekście, że w połowie maja prezydent Donald Trump zawiesił na pół roku wprowadzenie specjalnych ceł na samochody, co dotknęłoby szczególnie niemieckich producentów. Agencja zwraca uwagę, że UE chce zawrzeć porozumienie handlowe ze Stanami Zjednoczonymi, obejmujące wszystkie wyroby przemysłowe, ale nie produkty rolne. USA chcą jednak negocjować także ws. rolnictwa.

Altmaier powiedział, że chodzi o to, jak można pogodzić różne interesy, aby złagodzić napięcia międzynarodowe, zredukować konflikty handlowe, zachować miejsca pracy w Europie i w USA oraz tworzyć nowe.

Dpa informuje, nie podając szczegółów, że Altmaier rozmawiał z Mnuchinem także o gazociągu Nord Stream 2. Trump jest zdecydowanie przeciwny temu gazociągowi. Argumentuje, że uzależnia on Niemcy od Rosji, i rozważa w związku z tym sankcje.

Ministrowie rozmawiali też o Iranie. Altmaier wskazywał na potrzebę unikania eskalacji i podkreślał, że Teheran musi powrócić "do litery i ducha" porozumienia z 2015 r. w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała w środę państwa członkowskie organizacji, że Iran wzbogaca uran do 4,5 proc., a więc ponad wyznaczony w umowie nuklearnej z 2015 roku limit 3,67 proc. i że irańskie zapasy nisko wzbogaconego uranu wynoszą obecnie 213,5 kg, a więc przekraczają limit wynoszący 202,8 kg.

W maju 2018 r. Trump wycofał USA z paktu nuklearnego z Iranem, jednak pozostałe mocarstwa, które sygnowały tę umowę, chcą ją utrzymać w mocy. Jest to bardzo trudne, bo Waszyngton nałożył sankcje na Teheran i grozi retorsjami wszystkim krajom i podmiotom, które tych ograniczeń nie będą respektować. W zeszłym tygodniu minął termin wyznaczony przez Teheran państwom europejskim na zaoferowanie nowych warunków układu.

W niedzielę irański rząd zapowiedział, że jeśli sygnatariusze porozumienia nuklearnego nie zezwolą na eksport irańskiej ropy, Teheran co 60 dni będzie dalej ograniczał swoje zobowiązania wynikające z tego porozumienia.

W czwartek Altmaier spotyka się z przedstawicielem USA ds. handlu Robertem Lighthizerem i ministrem handlu Wilburem Rossem. W piątek odwiedzi zakłady Mercedesa w Alabamie. Jak pisze dpa, ma to zasygnalizować administracji USA, "jak ważne są niemieckie inwestycje w Stanach Zjednoczonych".

>>> Czytaj też: Polska to druga najszybciej rozwijająca się gospodarka w UE. KE podwyższa prognozy wzrostu PKB