Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ratyfikacji polsko-amerykańskiej umowy o współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji, zawartej 16 sierpnia br. w Waszyngtonie. Jej podpisanie dyplomaci obu krajów uznali za krok w kierunku zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków.

Zamieszczony na stronie internetowej Sejmu rządowy projekt przewiduje upoważnienie prezydenta RP do ratyfikowania umowy; umowa ma wejść w życie 14 dni po jej ogłoszeniu.

Porozumienie zostało zawarte między MSWiA, a amerykańskim departamentem bezpieczeństwa krajowego. Według ambasady RP w Stanach Zjednoczonych umowa przybliża Polskę do zniesienia obowiązku wizowego. Podobnie oceniła porozumienie ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. "Polska i USA wspólnie zrobiły kolejny krok ku naszemu wspólnemu celowi. Dzięki podpisanej umowie jesteśmy coraz bliżej włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego #VisaWaiverDlaPolski" – napisała Mosbacher na Twitterze po podpisaniu porozumienia.

Program bezwizowy (Visa Waiver Program, VWP) wszedł w życie w 1986 r.; jego celem jest wspieranie rozwoju turystyki i zacieśniania więzów USA z sojusznikami. W ramach programu corocznie wjeżdża do USA ok. 20 mln osób.

Polska nie jest objęta tym programem ze względu na zbyt wysoki odsetek osób, którym odmówiono wizy amerykańskiej.

Reklama

VWP obejmuje 38 państw, w tym 23 kraje UE, wśród nich Czechy, Słowację, Węgry, Litwę, Łotwę i Estonię. Warunków programu oprócz Polski wciąż nie spełniają Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr.

Portal wp.pl powołując się na amerykańskie źródła dyplomatyczne podał, że nominacja Polski do ruchu bezwizowego może nastąpić podczas najbliższej wizyty Donalda Trumpa w Polsce.

Amerykańskie źródła dyplomatyczne, na które powołuje się portal, twierdzą, że Trump "zamierza ogłosić historyczną decyzję". Zdaniem wp.pl, "chodzi o kwestie wizowe".

"W zależności od precyzyjnych danych na 1 września, Donald Trump albo potwierdzi zamiar nominacji, albo zadeklaruje wprost, że nominuję Polskę do przystąpienia do ruchu bezwizowego z USA, czyli programu Visa Waiver" - powiedział rozmówca Wirtualnej Polski. Zdaniem autora artykułu, "chodzi naturalnie o zejście poniżej wymaganego progu 3 proc. odmów przy wydawania wniosków wizowych do USA". Wskazał on również, że "w tej chwili napływają jeszcze ostateczne dane". Od wspomnianego progu - przekonuje wp.pl - Polska jest "o włos".

Dalej sprawy zniesienia wiz mają być - według rozmówców portalu - "czystą formalnością", która zajmie kongresowi kilka miesięcy załatwiania procedur. Ostatnie dokumenty wymagane w procesie przygotowawczym zostały między naszymi państwami podpisane 17 sierpnia - czytamy w artykule.

Wp.pl podaje, że Trump "chciałby przedstawić sprawę jasno", dlatego "na bieżąco aktualizowane dane wizowe Polaków zmierzających za ocean są sprawdzane".

"To ważny punkt w kampanii prezydenckiej 2020 roku, bowiem w wyścigu o Biały Dom Donald Trump obiecał amerykańskiej Polonii uregulowanie kwestii wizowych. Podobnie w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy" obiecywała ambasador Georgette Mosbacher, twierdząc, że do końca 2019 r. uda się zejść poniżej wymaganego progu" - czytamy na wp.pl.

Cytowany przez wp.pl rozmówca z Departamentu Stanu podkreślił, że "bez względu na to, jakie będą dane na początku miesiąca i jak przedstawi jest Trump, do 30 września mamy czas na sprostanie kryteriom Visa Waiver". "Jestem przekonany, że do tego czasu to się uda. To będzie historyczny moment w naszych relacjach" - dodał.

Prezydent Stanów Zjednoczonych przyleci do Polski 31 sierpnia wieczorem. 1 września weźmie w Warszawie udział w uroczystościach w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej - na pl. Piłsudskiego - obok prezydentów: Polski Andrzeja Dudy i Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera - Trump wygłosi przemówienie. 2 września będzie dniem dwustronnej wizyty prezydenta USA w Polsce. Odbędą się wówczas rozmowy w cztery oczy prezydentów Dudy i Trumpa, rozmowy plenarne delegacji, ponadto z prezydentem USA spotka się premierem Morawieckim.

>>> Czytaj też: Włoskie MSZ znów zabrania wstępu statkowi w migrantami