Simon Powell, analityk Jefferies, prognozuje, że do 2040 r. sztuczne mięso osiągnie 9 proc. udziału w globalnym rynku mięsa, którego wartość szacowana jest na 2,7 bln dolarów. Dziś syntetyczne mięso odpowiada za mniej niż 1 proc. rynku.

Obecnie mięso roślinne, takie jak to produkowane przez firmę Beyond Meat, jest liderem na rynku. Jednak według Powella w niedalekiej przyszłości mięso „komórkowe” produkowane w laboratorium może wyprzedzić jego roślinny odpowiednik.

>>> Czytaj też: Koniec z konwencjonalnym mięsem. Inaczej nie uratujemy planety

Analityk uważa, że komórkowa hodowla mięsa ma potencjał szybkiego wzrostu i jeżeli branża ta zdoła obniżyć koszty oraz uprzemysłowić proces laboratoryjnego wytwarzania, może szybko rozpocząć masową produkcję czystego mięsa.

Reklama

Inwestycje w firmy produkujące mięso w laboratorium nie są jeszcze tak duże, jak w przypadku roślinnej konkurencji, ponieważ nie ma jeszcze komercyjnej produkcji. Według danych opracowanych przez Good Food Institute, prywatne firmy produkujące mięso z probówek w ubiegłym roku zebrały z rynku 50 milionów dol. na nowe inwestycje, w porównaniu do ponad 500 milionów dol., które dostali producenci żywności pochodzenia roślinnego.

>>> Czytaj też: Mięso to już historia. Teraz pora na syntetyczne sery i jogurty

I chociaż smak, koszty i składniki ostatecznie różnicują produkty roślinne i komórkowe, to jednak obie te kategorie żywności mogą wywołać zamieszanie na światowym rynku produktów zwierzęcych - uważa Powell.

Odrębne badania przeprowadzone przez Bank of America wykazały, że produkty imitujące mięso dostępne obecnie na rynku cieszą się szerokim poparciem konsumentów. „Istnieje duże zainteresowanie i zamiar powtórnego zakupu białek roślinnych” - twierdzi zespół analityków kierowany przez Bryana Spillane'a.

Optymistyczne prognozy dotyczące rynku sztucznego mięsa w pewnym stopniu uzasadniają zadziwiająco wysokie wyceny wartości producentów. Przykładowo Beyond Meat wyceniany jest na 9,7 mld dolarów, czyli 110 razy więcej niż w 2018 roku. Impossible Foods Inc. wycenia się na 1,52 mld dolarów, a przychody firmy w 2018 r. szacowane były na 110 mln dol. - wynika z danych zabranych przez firmę PrivCo.

>>> Czytaj też: Koniec z marnowaniem żywności: ustawa nakaże sprzedawcom zadbać o jedzenie