Czy palenie papierosów może mieć wpływ na szybszy awans? Badanie opublikowane przez National Bureau of Economic Research pokazuje, że tak - dzięki paleniu papierosów mężczyźni mogą zyskać przewagę nad kobietami w miejscu pracy.

Z artykułu opublikowanego w poniedziałek przez National Bureau of Economic Research wynika, że palący mężczyźni, którzy spędzają czas na "dymku" ze swoim przełożonym – także palącym mężczyzną, są promowani szybciej niż ci pracownicy, którzy nie mają tego zwyczaju.

Wnioski te są częścią szerszego badania, które wykazało, że mężczyźni odnoszą korzyści z posiadania męskiego menedżera, podczas gdy kobiety mają mniej więcej taki sam wskaźnik awansu niezależnie od płci ich szefa.

Reklama

>>> Czytaj też: Wyżej nie znaczy więcej. Awans zawodowy czasem oznacza całkowite rozczarowanie

Ostatnie wyniki idą śladem wcześniejszego badania, w którym wykazano, że ludzie faworyzują protegowanych, którzy są do siebie podobni. Wnioski są też zbliżone do konkluzji z innych raportów, wskazujących, że mężczyźni odnoszą korzyści ze spotkań w innych miejscach niż praca, przeznaczonych tylko dla płci męskiej, takich jak np. szatnia w klubie golfowym.

Badania Zoe Cullen z Harvard Business School i Ricardo Perez-Truglia z UCLA Anderson School of Management koncentrowały się na danych z anonimowej, dużej instytucji finansowej i badały wpływ rotacji menedżerów, kontrolując różnice w nakładach i wydajności.

>>> Czytaj też: Wśród wysoko wykwalifikowanych pracowników w Polsce jest więcej kobiet niż mężczyzn