Gdyby rację miał Adam Smith, to szanse powodzenia WOŚP byłyby żadne [OPINIA]

19 stycznia 2020, 17:39 | Aktualizacja: 20.01.2020, 13:01
Źródło:MAGAZYN DGP
Dobroczynność

Dobroczynnośćźródło: ShutterStock

Gdyby rację miał Adam Smith, to szanse powodzenia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy byłyby żadne. Tymczasem za nami już 28. finał, a wielkość każdej ze zbiórek każe nam sądzić, że albo koncepcja człowieka racjonalnego nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością, albo wszyscy darczyńcy są nieracjonalni.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (20)

  • M5an(2020-01-20 10:07) Zgłoś naruszenie 4712

    Dobrze, powiem jak to brzmi: "Gdyby racje miał Newton to fizyka kwantowa by nie działała". Dziennikarze to podludzie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Aks(2020-01-20 13:25) Zgłoś naruszenie 462

    Autorka pewnie nigdy nawet nie czytała A.Smitha. Bo gdyby czytała, to by wiedziała, ze był on wielkim orędownikiem pomocy oddolnej dla biednych (np.sam caly swój majatek przekazał biednym)

    Odpowiedz
  • Terminator(2020-01-19 18:00) Zgłoś naruszenie 3813

    Adam Smith to ekonomist 18. wieku!!! Realia gospodarki, wymogi i formy życia społecznego w 21. są jednak inne niż w 18. wieku!!! LoooooooooooooooooooooL.

    Odpowiedz
  • Piotr(2020-01-20 12:16) Zgłoś naruszenie 334

    ale z jakimi racjami Adama Smith autorka/badanie się nie zgadza?

    Odpowiedz
  • Terminator(2020-01-19 18:01) Zgłoś naruszenie 2714

    Adam Smith to ekonomist 18. wieku!!! Realia gospodarki, wymogi i formy życia społecznego w 21. są jednak inne niż w 18. wieku!! LoooooooooooooooooooooL.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ~vivid(2020-01-19 20:04) Zgłoś naruszenie 2320

    Tekst jest nędzny niestety. Miałem większe nadzieje.

    Odpowiedz
  • sid(2020-01-20 00:52) Zgłoś naruszenie 1933

    Adam Smith szkoła austriacka Hayek czy szkoła chicagowska na długa metę się nie sprawdziła próby jej stosowania w Chile Argentynie itd doprowadziwszy do zubożenia społeczeństwa,USA z kryzysu lat 1918 do 1929 wyprowadził keynesizm Roosevelta,masy ludzkie nie są tak przedsiębiorcze a monopolizm wielkich korporacji nie da się rozwinąć drobnym firmom

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Spostrzegawcza (2020-01-20 18:47) Zgłoś naruszenie 1016

    Owsiak otwiera lipne fundacje jedna za drugą i pierze pieniądze płacąc sobie za niby wykonywane usługi... A ludzie zbudowali mit i upajają się nim do szaleństwa.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Magda(2020-01-20 17:30) Zgłoś naruszenie 64

    Tak płytkiego artykułu dawno nie czytałam. Autorka nie ma pojęcia czym zajmuje się ekonomia, a na pewno nie przeczytała żadnej książki Smitha. Dramat coś takiego puszczać, redakcjo.

    Odpowiedz
  • Misiak(2020-01-20 20:09) Zgłoś naruszenie 24

    Spostrzegawcza,obyś zdrowa była itwoja rodzina

    Odpowiedz
  • Nikt(2020-01-20 20:36) Zgłoś naruszenie 10

    Nie ważne czy czytała ale napisała i oczekuję klatki która nie nadeszła tylko wiadro pomyj jej się trafiło teraz łzy i pogardą dla niej zostały

    Odpowiedz
  • uSa(2020-01-21 14:20) Zgłoś naruszenie 10

    Bzdurny tytul mozna obalic jednym, prostym stwierdzeniem- jesli by nie bylo zapotrzebowania ( popytu) na dobroczynnosc to nikt by nie dawal na WOPS. Zapotrzebowanie jest i jest podaz wiec ludzie dajs. Dokladnie na tym opiera sie zasada A Smitha. Artykul jest tendencyjny, motywany teoriami socjalizmu, podzialu dobr z centrali i brakiem poszanowania dla wyboru/ decyzji obywateli. Kompletne bzdury.

    Odpowiedz