Epidemiolog na czwartkowej konferencji prasowej zapytana została, czy można ponownie zakazić się koronawirusem. Jak zaznaczyła, to trudna kwestia. "Cały czas obserwowani są ci pacjenci, którzy zakazili się, zachorowali, wyzdrowieli. Na tej podstawie dysponujemy obecnie informacjami" - wyjaśniła.

Sprawa tego, czy można ponownie zakazić się tym wirusem, według Paradowskiej-Stankiewicz "nie jest do końca jeszcze wyjaśniona". "Na ten moment wiemy, że osoby, które zakaziły się i np. prezentowały objawy, zostały hospitalizowane, wyzdrowiały, to jeśli się zakażają, to raczej już innym wirusem, dróg oddechowych, oczywiście" - dodała.

Dopytywana, czy znane są przypadki ponownego zakażenia, odpowiedziała: "Poczekajmy, aż prasa medyczna to opisze, to będziemy na sto procent wiedzieć".

Konsultant wskazała, że ogromne znaczenie, jeśli chodzi o transmisje i wzrost zachorowań, ma zaraźliwość wirusa. Dla przykładu podała, że w przypadku odry jedna osoba jest w stanie zakazić 17-18 innych osób z kontaktu, a w przypadku wirusa grypy - do 2 osób z najbliższego kontaktu.

>>> Czytaj też: Jak nie brexit, to koronawirus. Odbicie w niemieckiej gospodarce coraz bardziej się oddala