Rządy Portugalii i Hiszpanii zapowiedziały w poniedziałek wdrożenie programów, służących przeciwdziałaniu spodziewanym problemom krajowych gospodarek w związku z epidemią koronawirusa.

Jak poinformował portugalski minister stanu, gospodarki i cyfryzacji Pedro Siza Vieira, w ramach programu wsparcia dla firm dotkniętych negatywnymi skutkami epidemii uruchomiona zostanie linia nisko oprocentowanych kredytów państwowych o łącznej wartości 200 mln euro.

Przedstawiciel socjalistycznego rządu Antonia Costy przypomniał, że ogłoszona na początku marca br. przez premiera kwota wsparcia kredytowego dla poszkodowanych spółek została ostatecznie podwyższona o 100 mln euro.

Reklama

Siza Vieira ogłosił, że pierwsze wnioski o wsparcie poszkodowani przez Covid-19 przedsiębiorcy będą mogli składać już od 12 marca.

Wsparcie rządu ma trafić do firm, których obroty spadły o co najmniej 20 proc. wskutek negatywnego wpływu epidemii koronawirusa na określony sektor gospodarki. Wysokość wsparcia będzie podzielona na kilka poziomów i uzależniona od start przedsiębiorców.

W poniedziałek program gospodarczy tzw. “terapii szokowej” przedstawił również hiszpański rząd Pedra Sancheza. Centrolewicowy gabinet już od kilku dni deklarował możliwość ogłoszenia programu, mającego chronić krajową gospodarkę przed negatywnymi wpływami epidemii koronawirusa.

Choć Sanchez nie przedstawił konkretnych działań, jakie będą realizowane w ramach rządowego planu “terapii szokowej”, ale zdradził, że do jego wykonania konieczne będzie wnioskowanie do Komisji Europejskiej o zdjęcie z Madrytu w 2020 r. dyscypliny budżetowej.

Do poniedziałkowego popołudnia w Hiszpanii zanotowano 25 zgonów i blisko 1000 zakażeń koronawirusem. Z kolei w Portugalii liczba zainfekowanych osób wynosi 31.

>>> Czytaj też: Analityk: Obecny kryzys może być bardziej dotkliwy niż ten po upadku Lehman Brothers