Rząd zapowiedział uruchomienie tarczy antykryzysowej, czyli pakietu działań, które mają wesprzeć polską gospodarkę w obliczu strat związanych z pandemią koronawirusa. Jednym z głównych filarów programu będzie plan pomocowy BGK skierowany do przedsiębiorców. O jego szczegółach w rozmowie z DGP mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

- Bank Gospodarstwa Krajowego ma ważną rolę w tym pakiecie antykryzysowym: wsparcie przedsiębiorców i całego sektora bankowego – podkreśla Beata Daszyńska-Muzyczka . - Instrumenty, które BGK może zastosować, jako szybkie i proste do wprowadzenia, to doskonale znane małym i średnim przedsiębiorcom gwarancje de minimis. Gwarancje te i Krajowy Fundusz Gwarancyjny to instrument, który będzie uruchamiany w pierwszej kolejności – mówi prezes BGK.

-To co jest ważne, to zwiększenie zabezpieczenia gwarancjom de minimis z 60 do 80 proc. To ważna informacja dla przedsiębiorców, ale też bardzo ważna informacja dla banków komercyjnych i spółdzielczych, które mają podpisane umowy na udzielanie kredytów z zabezpieczeniem gwarancją de minimis z BGK. Kwota pozostaje niezmienna – 3,5 mln zł jako maksymalny kredyt, który może być pod taką gwarancję zaciągnięty – tłumaczy nasza rozmówczyni.

Instrument ten jest skierowany przede wszystkim do małych i średnich firm, które najbardziej potrzebują dzisiaj wsparcia w związku ze stratami spowodowanymi przez pandemię koronawirusa. Co z dużymi firmami?

- Ustawy są już gotowe. Chcemy utworzyć Fundusz Gwarancji Płynnościowych skierowany do dużych firm i zasilić go większą kwotą ok. 8 mld zł, by móc stworzyć instrument adekwatny do wielkości firm.

Reklama

Kolejnym ważnym instrumentem oferowanym przez BGK będzie system dopłat do odsetek kredytów udzielanych przez banki komercyjne.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Zobacz całą rozmowę poniżej: