Węgry podpisały z Chinami porozumienie kredytowe dotyczące budowy linii kolejowej Budapeszt-Belgrad – poinformował w piątek na Facebooku minister finansów Węgier Mihaly Varga.

„Doszło do podpisania ważnego z punktu widzenia Węgier dokumentu. Podpisałem umowę kredytową dotyczącą budowy linii kolejowej Budapeszt-Belgrad” – oznajmił Varga.

Podkreślił, że porozumienie kredytowe z chińskim Eximbankiem jest dla Węgier korzystne. „Nie musimy się obawiać ewentualnego załamania sytuacji rynkowej, bo oprocentowanie kredytu jest stałe i może on zostać spłacony przed terminem” - zaznaczył.

Podkreślił, że państwo węgierskie pokryje 85 proc. inwestycji z kredytu, a pozostałe 15 proc. ze środków własnych. Wartość inwestycji ma według wcześniejszych informacji wynieść nieco ponad 2 mld dol.

Zaznaczył, że dzięki zbudowaniu linii Budapeszt-Belgrad Węgry mogą się stać logistycznym centrum regionu, gdyż będą mogły zaoferować najszybszy szlak transportowy dla chińskich towarów z greckich portów do Europy Zachodniej.

„Celem jest zbudowanie całej linii do 2025 roku” – powiedział.

Na początku kwietnia w parlamencie został złożony projekt ustawy, zgodnie z którą szczegóły porozumień zawieranych z związku z tą inwestycją zostałyby utajnione na 10 lat.

Chiny, Serbia i Węgry podpisały protokół ustaleń dotyczący liczącej 370 km linii w grudniu 2014 r. Odcinek węgierski ma liczyć 150 km i zostać zbudowany przez węgiersko-chińskie konsorcjum.

>>> Czytaj też: Milionowe straty inwestorów w Chinach i Korei Południowej. To efekt spadków cen ropy