Elon Musk ogłosił, że ponownie otworzy kalifornijską fabrykę Tesli, za nic mając rządowe obostrzenia mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronaawirusa.

Prezes Tesli Elon Musk w poniedziałek ogłosił, że kalifornijska fabryka uruchomi ponownie produkcję – wbrew zasadom wprowadzonym przez hrabstwo Alameda. Jak podaje CNN, to kolejny kontrowersyjny krok Muska po tym, jak na Twitterze ostro skrytykował panujące obostrzenia i zalecenie samoizolacji. Dodał też, że i on sam pojawi się w fabryce, i jeśli ktokolwiek miałby być aresztowany z powodu złamania ograniczeń, prosi, by „był to on”.

Musk argumentował, że restrykcje wprowadzone przez hrabstwo Alameda (w którym znajduje się fabryka Tesli), zamrażające „nieistotne” („non-essential”) biznesy, są za daleko idące i niekonstytucyjne. W sobotę firma złożyła pozew federalny przeciwko hrabstwu. Musk zagroził również przeniesieniem produkcji Tesli z Kalifornii.

Urzędnicy hrabstwa zapewnili, że negocjują z Teslą plan otwarcia zakładu. „Zbliżamy się do uzgodnionego planu bezpieczeństwa w zakresie ponownego otwarcia poza minimalną podstawową działalnością, pracując nad krokami, które Tesla zgodziła się przyjąć” – skomentował w oświadczeniu departament zdrowia publicznego hrabstwa Alameda. „Kroki te obejmują usprawnienie procedur badań przesiewowych w zakresie zdrowia pracowników oraz zaangażowanie pracowników na pierwszej linii frontu w zakresie ich obaw i informacji zwrotnych dotyczących protokołów bezpieczeństwa”.

Administracja Trumpa wspiera Elona Muska. Sekretarz Skarbu Steven Mnuchin powiedział w poniedziałek, że rząd Kalifornii powinien pracować ciężej, by ponownie otworzyć lokalną gospodarkę. „Musk jest jednym z największych pracodawców i producentów w Kalifornii – Kalifornia powinna zrobić wszystko, by rozwiązać problemy, tak aby fabryka Tesli mogła się szybko otworzyć. Inaczej Musk może przenieść swoją produkcję do innego stanu” - skomentował Mnuchin. Z kolei gubernator Kalifornii Gavin Newsom zwrócił się do urzędników okręgowych, mówiąc, że każdy okręg jest ponownie otwarty zgodnie z panującymi tam warunkami. „To hrabstwa podejmują decyzje” – dodał Newsom, zaznaczając, że ma wielki szacunek dla Tesli i jej założyciela. Musk zatweetował w odpowiedzi: „Dziękuję, gubernatorze Newsom!”.

Newsom dodał, że oczekuje, iż hrabstwo pozwoli Tesli na ponowne otwarcie „już w przyszłym tygodniu”.

>>> Czytaj też: Ryanair planuje wznowić 40 proc. połączeń. Wprowadzi duże restrykcje dla pasażerów