Banki tną ofertę. To ich odpowiedź na kryzys w sektorze finansowym. Ponieważ daje się im coraz mocniej we znaki, nie wystarczą już cięcia kosztów i zwolnienia pracowników. Z bogatej jeszcze kilka miesięcy temu oferty banków co chwila znikają kolejne produkty finansowe. Na pierwszy ogień poszły kredyty hipoteczne.

Po Nykredit i Santander Consumer Bank wczoraj wycofał się z nich Raiffeisen. "Pozostałe banki, choć podtrzymują ofertę, w praktyce w większości przypadków nie chcą udzielać kredytów" - twierdzi Mateusz Ostrowski, analityk Open Finance.

Blokowanie pożyczek na kupno nieruchomości to tylko wierzchołek góry lodowej. "Dużo trudniej będzie za chwilę o kartę kredytową" - ostrzega Michał Macierzyński, analityk portalu Bankier.pl. Wiele leżących w szufladach kart banki po prostu zlikwidują, bo będą się obawiały, że ich właściciele przypomną sobie o nich w momencie utraty pracy. Za to na większą skalę wrócą pożyczki w koncie. Powód: bankowi łatwiej jest kontrolować kondycję klienta z długiem na rachunku niż posiadacza karty kredytowej, który podstawowy rachunek ma u konkurenta.

Do lamusa odchodzą już powszechne do niedawna pożyczki na dowód dla obcych klientów. Niemal z dnia na dzień zniknęły kredyty ratalne na 0 proc. "Pierwsze są zbyt ryzykowne, drugie – jak twierdzi specjalizujący się w nich Lukas Bank – nieopłacalne" - podkreśla Macierzyński.

Reklama

To dopiero przygrywka do coraz większego ograniczania działalności przez banki. Planowany rozmach radykalnie ograniczył Allianz Bank – będzie otwierał mniej placówek niż planował. Kart kredytowych wciąż nie zamierza wprowadzić do oferty DnB Nord. Cisza zapadła nad planem wprowadzenia przez Inteligo dostępu do usług bankowych przez telefon. Dom Maklerski IDM nie zamierza już otwierać swojego banku. SEB wycofał z Polski TFI i bankowość prywatną.

Lista planowanych cięć wydłuża się z każdym dniem. Do tego dochodzą planowane przetasowania na rynku finansowym, które w konsekwencji doprowadzą do zmniejszenia liczby placówek i unifikacji ofert. Wkrótce przejęty zostanie AIG Bank. Na rynku huczy od plotek, że na kupca czeka Alior Bank. "Wiele mówi się również o konsolidacji czekającej rynek towarzystw funduszy inwestycyjnych i pośredników finansowych. To wszystko jest przed nami" - mówi Maciej Kossowski, prezes Wealth Solutions. Według firmy doradczej Deloitte zawirowania na polskim rynku finansowym mogą doprowadzić do tego, że nawet osiem banków z pierwszej dwudziestki zmieni inwestora.

Więcej w dzienniku.pl