"W piątek wysłaliśmy kolejne wezwanie do korekty wniosku taryfowego PGNiG. Czekamy na odpowiedź, liczymy na konstruktywne podejście przedsiębiorstwa" - powiedział dziennikarzom szef URE podczas warszawskiej konferencji na temat regulacji sektora energii i możliwości inwestycyjny w tym sektorze w krajach Europy Centralnej i Wschodniej oraz Wspólnoty Niepodległych Państw.

"Zaakceptowaliśmy plany inwestycyjne przedsiębiorstwa - w zakresie dywersyfikacji dostaw, jak i budowy nowych pojemności magazynowych" - powiedział Swora.

W jego ocenie bez proponowanej we wniosku podwyżki PGNiG wystarczy środków na planowane inwestycje. "Naszym zamiarem jest zapewnienie stabilności, jeśli chodzi o inwestycje i rozwój przedsiębiorstwa" - zapewnił.

"Z jednej strony są ambitne plany inwestycyjne - konieczne, co pokazał ostatni kryzys gazowy. Z drugiej strony ceny ropy spadły, ustabilizował się kurs złotego wobec dolara, mimo że na wyższym niż w ubiegłym roku poziomie" - powiedział. "W dobie kryzysu nie ma miejsca na podwyżki, czego domaga się PGNiG" - dodał.

Reklama

URE chodzi o kilka procent obniżki cen hurtowych gazu. "Nie jest to dwucyfrowa liczba, chcemy nieco poniżej 10 proc." - zaznaczył. "Uważamy, że cena hurtowa powinna być tak ukształtowana, żeby nie wpływać na rachunki kompleksowe, które płaci przemysł i indywidualni odbiorcy" - powiedział.

Swora nie powiedział, na jaki okres nowa taryfa miałaby obowiązywać, bo trwają jeszcze rozmowy na ten temat. Nie sądzi jednak, by w tym roku pojawił się ponowny wniosek o zmianę taryf, chyba że zmieniłaby się znacząco sytuacja na rynku. "Mam nadzieję, że ta niższa taryfa wejdzie jak najszybciej w życie - na przykład na początku maja" - powiedział. Nie ma to być taryfa na dwa miesiące - przyznał.

Zgodnie z przepisami, po zatwierdzeniu nowej taryfy, PGNiG ma od 14 do 45 dni na jej wprowadzenie - przypomniał. "Na korzyść przedsiębiorstwa jest przeciąganie całej sprawy, stąd pewnie takie przedłużanie postępowania ze strony PGNiG" - dodał.

Poprzednia zatwierdzona przez prezesa URE taryfa dla PGNiG obowiązywała do 1 kwietnia.