Na czwartkowej konferencji minister przedstawiła wyniki raportu resortu rozwoju regionalnego, dotyczącego głównie wpływu funduszy unijnych na polską gospodarkę w latach 2004-2007.

Poinformowała, że na lata 2007-2013 Polska otrzymała z Unii 67,3 mld euro, a na okres 2004-2006 - 13 mld euro.

Unijna komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner powiedziała, że istnieje zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma okresami, "nie tylko w wielkości środków, ale też w jakości programów".

"W większym stopniu w pierwszym okresie finansowaliśmy to, co najbardziej "bolało" - zaznaczyła.

Reklama

Wyjaśniła, że w okresie 2004-2006 fundusze unijne przeznaczano przede wszystkim na inwestycje w infrastrukturę oraz ochronę środowiska. W inwestycjach na okres 2007-2013 "nie chodzi już wyłącznie o wzrost gospodarczy i nowe miejsca pracy, ale także o wydajność i innowacyjność polskiej gospodarki".

Minister Bieńkowska poinformowała, że unijne fundusze przyczyniły się m.in. do zwiększenia się tempa wzrostu PKB w Polsce - w latach 2004-2007 zwiększyło się ono do 5,4 proc, i było ponad 2-krotnie szybsze od przeciętnego w Unii (2,6 proc.). Ocenia się, że tempo wzrostu PKB w 2007 r. było wyższe dzięki funduszom unijnym o 0,6 do 0,9 pkt. proc.

Jak zaznaczyła minister, fundusze unijne wpłynęły na zmniejszenie się bezrobocia w Polsce - z 19,6 proc. w roku 2003 do 9,6 proc. w 2007 r. Dzięki wykorzystaniu funduszy wspólnotowych, w Polsce powstało ok. 320 tys. nowych miejsc pracy. Oznacza to, że ok 20 proc. z nich zostało utworzonych dzięki funduszom unijnym.

Wsparcie unijne ma szczególne znaczenie dla rozbudowy i modernizacji infrastruktury drogowej i środowiskowej oraz - w mniejszym stopniu - energetycznej.

Minister powiedziała, że do końca 2007 r. w ramach "projektów transportowych", realizowanych na mocy Narodowego Planu Rozwoju 2004-2006 wybudowano i zmodernizowano 3692 km polskich dróg i 203 km autostrad. Ponadto zakończono modernizację m.in. ponad 350 km torów oraz ponad 460 km sieci trakcyjnej.

Jak podkreśliła unijna komisarz, w kolejnych latach Polska zamierza przeznaczyć ponad 2 mld euro na inwestycje w energię.

"Będzie to oddziaływało na poprawę efektywności energetycznej i na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego" - oceniła.

Jak zaznaczyli autorzy raportu, aby przyśpieszyć proces zmniejszania różnic rozwojowych Polski z UE, konieczne jest utrzymanie wysokiej dynamiki wzrostu gospodarczego.

Z raportu wynika, że inne kraje członkowskie z Europy Środkowo- Wschodniej szybciej niwelują istniejący dystans. Zdaniem autorów opracowania, przyspieszeniu tempa konwergencji gospodarczej Polski sprzyja m.in: uczestnictwo polskich przedsiębiorstw w rynku wewnętrznym UE, współpraca handlowa i naukowo-techniczna, oraz zmiana mentalności i sposobów postępowania przedsiębiorców i obywateli.