Ceny akcji banków Bank of America i Citigroup zyskały po 2,3 proc., gdy dziennik “New York Times” podał, że wszystkie 19 banków powinno zdać trudny egzamin, nawet gdyby recesja się pogłębiła.

Akcje General Motors, największego producenta aut w USA, skoczyły na giełdzie w Niemczech o 7,3 proc. po tym, jak firma zapowiedziała, że zamierza podwoić sprzedaż samochodów w Chinach. Koncerny naftowe Exxon Mobil i ConocoPhillips zyskały wraz ze wzrostem cen ropy.

W efekcie indeks S&P 500 futures z terminem realizacji w czerwcu wzrósł o 0,7 proc. do 828,10 pkt o godz. 12-ej w południe czasu londyńskiego. Indeks stracił w tym tygodniu już 2,1 proc. po czterech tygodniach wzrostów. Wskaźnik Dow Jones Industrial Average zyskał też 0,7 proc. do 7845 pkt, identycznie jak Nasdaq-100 Index do 1307,50 pkt. Rosły giełdy w Europie i Azji.

- Mamy same tylko dobre wiadomości na temat przemysłu finansowego – mówi Jacques Porta, menedżer funduszy w firmie Ofi Patrimoine w Paryżu, która zarządza kapitałem 615 mln dolarów. – Jeżeli tylko spekulacje na temat testu okażą się prawdziwe, to na pewno będziemy świadkami dalszego skoku cen akcji – dodaje.