Chodzi o Norweski Mechanizm Finansowy (Norway grants) i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA grants). Są to granty ufundowane głównie przez Norwegię, ale także przez Islandię i Liechtenstein na rozwój społeczno-gospodarczy, głównie nowych państw członkowskich UE. Polsce została przyznana połowa środków z tych funduszy.

"30 kwietnia zakończył się 5-letni okres zaciągania zobowiązań przez 15 państw bezzwrotnej pomocy finansowej. Polska zakontraktowała już 100 proc. dostępnej puli środków, czyli 533,51 milionów euro" - czytamy w komunikacie MRR. Jak poinformował resort, plasuje to Polskę "w ścisłej czołówce" państw korzystających z tych funduszy. Dotychczas wypłacono ponad 116 milionów euro.

Polska zrealizowała 413 projektów. Największe wsparcie otrzymały projekty: ochrony wschodnich granic Polski (obszaru Schengen) - ok. 112 milionów euro, ochrony środowiska - ok. 91 milionów euro oraz na dziedzictwo kulturowe, m.in. konserwacje - blisko 88 milionów euro.

Jak policzył resort, średnia wartość wsparcia pojedynczego projektu z mechanizmów finansowych wynosi ok. 1 miliona euro.

Reklama

"Pod względem liczby dofinansowanych projektów, na pierwszym miejscu znajdują się 124 projekty inwestycyjne z zakresu ochrony środowiska, na drugim uplasowało się 76 projektów z obszaru ochrony zdrowia i opieki nad dzieckiem, w dalszej kolejności znajdują się 42 projekty z dziedziny badań naukowych" - podsumowało ministerstwo.