Wartość naszego eksportu sięgnęła 2,25 mld euro (wzrost o 16,8 proc.), a importu – 2,51 mld euro (zwyżka o 25 proc.).
– Udział Austrii w globalnych obrotach towarowych naszego kraju wynosi obecnie ok. 1,8 proc. Kraj ten zajmuje 15. miejsce wśród najważniejszych naszych rynków eksportowych i 17. wśród rynków importowych – twierdzi Jerzy Jędrzejewski, kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Wiedniu.

Małe i średnie eksportują

Według danych NBP, w Austrii działa ok. 20 polskich inwestorów bezpośrednich posiadających udziały lub akcje w spółkach w tym kraju. W 2007 roku wartość środków wniesionych przez polskie podmioty do austriackich przedsiębiorstw wyniosła 18,5 mln euro. Należności Polski z tytułu zaangażowania kapitałowego naszych firm w Austrii na koniec 2007 roku zamknęły się łączną kwotą 124,7 mln euro.
Reklama
– Do grona największych polskich inwestorów w Austrii można zaliczyć spółkę Złomrex, 4LOOK Technika Okienna GmbH – Repräsentanz Österreich (dystrybucja polskich okien dachowych i elementów aluminiowych), firmę Olgierd Kajak – offizieller Dealer von Yacht Service aus Polen (Nowe Miasto Lubawskie k. Iławy) – wymienia Jerzy Jędrzejewski.
Znaczący wzrost polskiego eksportu do Austrii jest udziałem w dużej mierze małych i średnich firm. Polskie produkty eksportowe cieszą się na ogół dobrą opinią na rynku austriackim i należałoby oczekiwać, że powinny się one spotkać z dużym zainteresowaniem konsumentów.

Ważna rola nowych państw

Gospodarka austriacka jest bardzo mocno powiązana z UE, w tym z nowymi krajami członkowskimi. Do nowych państw Unii Europejskiej trafia ok. 20 proc. austriackiego eksportu, a inwestycje austriackich firm wzrosły w tych krajach z 500 mln euro w 1990 roku do ponad 25 mld euro w 2007 roku.
Handel zagraniczny odgrywa w gospodarce Austrii kluczową rolę. Eksport jest gwarantem utrzymania co trzeciego miejsca pracy w tym kraju. O znaczeniu eksportu dóbr i usług dla gospodarki narodowej świadczy również wysoki ich udział w tworzeniu PKB (prawie 58 proc.).
Zdaniem Jerzego Jędrzejewskiego istnieje jeszcze bardzo duży potencjał do zwiększenia bilateralnej współpracy gospodarczej, zwłaszcza w kooperacji, gdzie zarówno firmy austriackie, jak i firmy polskie mogłyby bardziej intensywnie współdziałać.
– Mam nadzieję, że przygotowane przez Wydział Promocji Ambasady RP w Wiedniu wystąpienie 18 polskich wystawców (wśród nich urzędy marszałkowskie, miast i gmin, specjalne strefy ekonomiczne) na Międzynarodowych Targach Nieruchomości i Inwestycji Real Vienna w Wiedniu (www.realvienna.com), będzie dobrą okazją do intensyfikacji tej współpracy – mówi Jerzy Jędrzejewski.