Nowy blok kontrolno-pomiarowy powstał w dwa miesiące. W piątek oficjalnie oddano go do użytku. Prezes spółki, Sajany Samaddar, uznał inwestycję za strategiczną dla firmy i podkreślił, że przeprowadzono ją mimo trudnych warunków ekonomicznych, w jakich obecnie działa koncern i cały sektor stalowy. Szyny z Dąbrowy Górniczej są eksportowane do wielu krajów świata. Zanim trafią do odbiorców, przechodzą szczegółowe testy jakościowe. Nowa linia jest prawie czterokrotnie dłuższa od starej i może badać szyny o długości do 75 m z prędkością 1,5 metra na sekundę. Wyposażona jest m.in. w czyszczarkę, która usuwa zgorzelinę z powierzchni szyny.

"Urządzenia laserowe z kamerami o wysokiej rozdzielczości służą do pomiaru profilu i falistości szyny; defektoskop wykorzystujący metodę prądów wirowych wykrywa wady powierzchniowe, czyli ewentualne pęknięcia, a defektoskop ultradźwiękowy - wady wewnętrzne" - wyjaśnił rzecznik koncernu, Łukasz Cioch. Umowę na wykonanie urządzeń podpisano w czerwcu 2008 r. z austriacką firmą Knorr Technik. Pozwolenie na budowę uzyskano w kwietniu tego roku. Prace rozpoczęły się w maju, a montaż nowego bloku w czerwcu.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego krajowego przemysłu hutniczego. W skład firmy wchodzi sześć hut położonych w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. ArcelorMittal jest największą na świecie spółką stalową, zatrudniającą ponad 300 tys. pracowników w ponad 60 krajach.



Reklama