"Wyceny akcji sięgnęły poziomów normalnych. Dalszy ich wzrost uzależniony jest od tego, czy analitycy będą mieć powody, by podnosić prognozy zysków na drugie półrocze tego roku i przyszły rok" - powiedział na środowym spotkaniu z dziennikarzami Tomasz Bardziłowski, szef analityków UniCredit.

"Jeśli zyski za II kwartał nie dadzą powodów do obniżenia prognoz, nastąpi poprawa sentymentu na rynku i powinno to pozwolić osiągnąć rynkowi nowe szczyty" - dodał.

Jego zdaniem obecnie WIG 20 jest bliski wartości godziwej.

UniCredit spodziewa się obecnie, że zyski spółek regionu spadną w drugim kwartale o 28 proc. rdr, w drugiej połowie roku się ustabilizują, a w przyszłym roku wzrosną o 19 proc.

Reklama

Dla polskich spółek prognozują spadek zysków w tym roku o 21,8 proc. rdr, a w przyszłym wzrost o 26,3 proc.

Ewentualna poprawa wyników spółek zależy w głównej mierze od sytuacji makroekonomicznej.

Analitycy oceniają, że Polska ma szansę uniknąć w tym roku recesji, ale problemem może być spadek konsumpcji prywatnej.

"Obecnie prognozujemy spadek PKB w tym roku o 0,5 proc., ale może to się zmienić. Dane o produkcji przemysłowej nastrajają optymistycznie" - powiedział Bardziłowski.

Analitycy prognozują, że w 2010 roku PKB wzrośnie o 1,9 proc., a w 2011 roku o 3,1 proc.

Na koniec roku UniCredit spodziewa się umocnienia złotego do poziomu 4 PLN/EUR.

W wydawanym co kwartał raporcie dla rynku akcji analitycy UniCredit CAIB zalecają przeważanie spółek z sektora wydobywczego (KGHM, NWR), czeskich spółek defensywnych (CEZ i Telefonica) oraz banków: węgierskiego OTP i polskiego ING BSK.

UniCredit podniósł rekomendację dla sektora telekomunikacyjnego do "neutralnie", obniżył rekomendację dla sektora nieruchomości komercyjnych do "neutralnie" z "przeważaj", a farmacji do "niedoważaj".

Rekomenduje "neutralnie" dla sektora bankowego i "niedoważaj" dla firm z sektora medialnego.

Spośród podmiotów notowanych w Polsce na liście spółek preferowanych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej analitycy UniCredit CAIB umieścili: KGHM, CEZ, NWR, Immoeast, Eurocash, Budimex, ING BSK, PGF, Multimedia i AmRest.