Na liście firm do prywatyzacji w latach 2009-2010 znajdują się 54 podmioty, w tym 15 spółek ma być sprywatyzowanych do końca 2009 r., a 39. Do prywatyzacji w tym roku przewidziano m.in. spółki: Enea, GPW i resztówkę (4,15 procent) Telekomunikacji Polskiej SA (TPSA). W 2010 r. są przewidziane do prywatyzacji m.in. Tauron, KGHM, PGE, a także Lubelski Węgiel Bogdanka i Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin razem z kopalniami zaopatrującymi firmę w paliwo oraz Zakłady Azotowe Puławy, Zakłady Chemiczne Police i Grupę Lotos.

Rząd sprzeda 10 proc. KGHM

Rząd planuje, w ramach zaktualizowanego we wtorek programu prywatyzacji, sprzedaż na giełdzie w 2010 r. do 10 proc. akcji KGHM Polska Miedź oraz przeprowadzenie zmian w statucie spółki tak, by dodatkowo zapewnić Skarbowi Państwa utrzymanie kontroli nad spółką - wynika z wypowiedzi ministra skarbu Aleksandra Grada. "W czterech firmach - w KGHM, Tauronie, Lotosie i PGE - zostanie zachowana kontrola i władztwo korporacyjne. Właśnie w ten sposób, że w KGHM sprzedając 10 proc. i zmieniając również statut spółki utrzymamy to władztwo korporacyjne, które dzisiaj mamy. Właściwie nie ma potrzeby zmieniać statutu, ale dla większego bezpieczeństwa to jeszcze zrobimy" - powiedział Grad podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Z opublikowanego po posiedzeniu rządu komunikatu wynika, że wśród spółek, których akcje mają być sprzedawane w 2010 roku, znalazł się KGHM. Jak powiedział Grad, łącznie prywatyzacja ma przynieść ponad 11 mld zł wpływów w tym roku i ok. 25 mld zł w 2010 r. Wcześniej we wtorek odbył się strajk ostrzegawczy KGHM w ramach protestu związków zawodowych kombinatu wobec planów sprzedaży pakietu akcji spółki należących do Skarbu Państwa. Wcześniej premier Donald Tusk zapowiedział, że decyzje dotyczące projektu aktualizacji planu prywatyzacji na okres do 2010 r., przewidującego m.in. sprzedaż 10-41% akcji KGHM zostaną podjęte przez rząd najpóźniej na posiedzeniu 11 sierpnia. Do Skarbu Państwa należy 41,79 proc. akcji KGHM. 

Grad: Tauron trafi na GPW między końcem kwietnia a połową czerwca 2010 r.

Jak zapowiedział Grad, spółka Tauron Polska Energia zadebiutuje na GPW, oferując akcje nowej emisji, między końcem kwietnia a połową czerwca 2010 r. "Tauron trafi na giełdę, jego debiut będzie w przyszłym roku między końcem kwietnia a połową czerwca. Będzie podwyższenie kapitału i te środki trafią na inwestycje dla tej firmy. Oprócz tego będziemy prowadzili sprzedaż akcji należących do Skarbu Państwa w takiej wysokości, aby to władztwo i kontrolę zachować" - powiedział Grad podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Minister podkreślił, że Skarb Państwa planuje, że w czterech firmach - w KGHM Polska Miedź, Tauronie, Grupie Lotos i PGE Polskiej Grupie Energetycznej - zostanie zachowana kontrola i władztwo korporacyjne. W wywiadzie dla agencji ISB na początku lipca wiceminister skarbu Jan Bury powiedział, że Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) czeka na opinię Ministerstwa Gospodarki do projektu zmiany strategii prywatyzacji dla Taurona, która dopuszczałaby sprzedaż akcji tej firmy także inwestorowi branżowemu.

W połowie czerwca wiceprezes Taurona poinformował ISB, że spółka liczy na to iż - zgodnie z rządowym programem dla energetyki - trafi na giełdę, aby pozyskać środki zewnętrzne do realizacji strategii zakładającej 30 mld zł inwestycji. Podkreślił wówczas że po debiucie Bogdanki i PGE "otworzy się ścieżka giełdowa także dla Taurona". Ostatnim wymienianym terminem debiutu Tauronu na GPW był przełom 2009/2010 r.

W skład grupy Tauron, kontrolowanej przez Skarb Państwa, wchodzi m.in. Południowy Koncern Energetyczny (PKE), dystrybutorzy energii Enion i EnergiaPro, Elektrownia Stalowa Wola, Elektrociepłownia Tychy i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC) w Katowicach. Udział firmy w wytwarzaniu energii elektrycznej w Polsce wynosi 16%, a udział w sprzedaży energii elektrycznej do odbiorców końcowych - 26%. Grupa zatrudnia 28 tys. pracowników.

Grad: PGE wejdzie na GPW w IV kw. 2009, MSP sprzeda 10 proc. akcji w 2010 r.

PGE Polska Grupa Energetyczna zadebiutuje na GPW w IV kw. tego roku, oferując akcje nowej emisji, stanowiące ok. 15 proc. kapitału, by pozyskać kilka miliardów złotych. W przyszłym roku Skarb Państwa sprzeda na giełdzie część swojego pakietu - co najmniej 10 proc. kapitału - tak, aby zachować kontrolę nad największą polską grupą energetyczną,"W PGE, zgodnie ze strategią rządową, będzie podwyższenie kapitału o ok. 15%. Będziemy mogli również sprzedać co najmniej 10% akcji PGE, utrzymując pełną kontrolę i władztwo korporacyjne" - powiedział Grad podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

"W IV kwartale tego roku będzie debiut giełdowy. PGE uzyska z tego kilka miliardów złotych z przeznaczeniem na inwestycje. Wiemy, że PGE będzie kluczową spółką przy programie nuklearnym i budowie elektrowni atomowych. [...] Następnie w przyszłym roku będziemy również ten pakiet 10-proc. sprzedawali poprzez giełdę" - powiedział też minister. W czerwcowym wywiadzie dla agencji ISB wiceprezes PGE Wojciech Topolnicki powiedział, że Polska Grupa Energetyczna, której program inwestycyjny na lata 2009-2012 obejmuje nakłady warte ok. 39 mld zł, przewiduje, że połowę inwestycji sfinansuje z zysków, a połowę z pierwotnej oferty publicznej i rynku długu. Topolnicki mówił wówczas, że PGE liczy, iż do debiutu firmy na giełdzie dojdzie w IV kwartale br., o ile pozwolą na to warunki panujące na rynku kapitałowym. Jak podkreślał, spółka jest przygotowana do debiutu i przeprowadziła już wstępne rozmowy z około 20 dużymi inwestorami z Europy i Bliskiego Wschodu.

Ostatnio przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) informowali, że wartość oferty spółki może wynieść ok. 4 mld zł, a debiut jest planowany na listopad tego roku. Wcześniej debiut PGE był planowany na koniec kwietnia br., jednak wycofano się z tego zamiaru z powodu złej sytuacji na rynkach finansowych.

Grad: przychody z prywatyzacji wyniosły już ponad 3 mld zł

W tym roku przychody z prywatyzacji wyniosą ponad 11 mld zł, a w 2010 roku około 25 mld zł - powiedział podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister skarbu Aleksander Grad. Zaznaczył, że obecnie przychody z prywatyzacji wynoszą ponad 3 mld zł. "Na ten moment przychody faktyczne z prywatyzacji to kwota ponad 3 mld zł (...) Jesteśmy blisko jednej trzeciej tego planu, który mieliśmy na rok 2009 r." - wyjaśnił. Dodał, że w tej chwili jest prowadzonych ponad 450 projektów prywatyzacyjnych. Poinformował ponadto, że niedawna sprzedaż tzw. resztówek akcji Pekao SA dała Skarbowi Państwa przychód w wysokości ponad 1 mld 80 mln zł.

We wtorek rząd zajmował się m.in. projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie aktualizacji "Planu prywatyzacji na lata 2008-2011". Program, przygotowany przez ministra skarbu, zakładał przychody z prywatyzacji w wysokości 36,7 mld zł do końca 2010 roku.