Podlaska gmina Orla odwołała się od decyzji Ministerstwa Rolnictwa, które odmówiło zgody na odrolnienie ponad 46 hektarów gruntów rolnych III klasy w tej gminie. To część gruntów, na których ma powstać fabryka płyt HDF szwedzkiego koncernu IKEA, zajmującego się produkcją i sprzedażą mebli - poinformował w środę PAP wójt Orli Piotr Selwesiuk. Bez odrolnienia gruntów fabryka może nie powstać.

Odrolnienie ziemi jest potrzebne, by gmina Orla mogła zakończyć prace nad planem zagospodarowania przestrzennego terenu, gdzie ma powstać fabryka.

Aleksandra Sikora z IKEA, pytana w środę przez PAP, czy zaistniała sytuacja wpływa na plany inwestycyjne firmy, poinformowała jedynie, że "nadal trwają prace przygotowawczo-administracyjne" w sprawie inwestycji w gminie Orla. "Otrzymaliśmy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji prośbę o uzupełnienie dokumentów, aby można było pozytywnie rozpatrzeć naszą sprawę" - dodała jedynie Sikora.

>>> CZYTAJ TEŻ: Ikea nadal będzie inwestować w Polsce

IKEA kilka miesięcy temu finalizowała wykup gruntów pod budowę fabryki płyt HDF w Podlaskiem. Jak mówi wójt Piotr Selwesiuk, powołując się na ocenę Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, inwestycja IKEA to w tej chwili jedna z największych przygotowywanych inwestycji w Polsce, a "co najmniej kuriozalne" - jak to określił - decyzje Ministerstwa Rolnictwa mogą ją przekreślić. Dodaje, że Polski nie stać, by tracić takie inwestycje i pozwalać, by były przenoszone gdzie indziej.

Reklama

Selwesiuk mówi, że w odmowie podpisanej przez wiceministra Kazimierza Plocke napisano, że - jak powiedział - "straty z tytułu wyłączenia gruntów z ich użytkowania rolnego przewyższą potencjalne korzyści z budowy fabryki IKEA" . Wójt mówi, że z rozmów z parlamentarzystami i wojewodą podlaskim, którzy wspierają realizację inwestycji IKEA dowiedział się, że decyzja ministerstwa mogła być "błędem urzędniczym". "Za takie błędy to ja urzędników w gminie zwalniam, a w ministerstwie standardy pracy powinny być jeszcze wyższe" - dodał wójt.

>>> CZYTAJ TEŻ: Fabryka mebli w Piszu znalazła nowego inwestora

Odpowiadając na pytanie o przyczyny odmowy odrolnienia ziemi we wsiach Koszki i Topczykały w gminie Orla Irena Skibowska z biura prasowego Ministerstwa Rolnictwa poinformowała PAP w środę, że po szczegółowej analizie sprawy oceniono, że "nieracjonalne jest z punktu widzenia ochrony gruntów rolnych" przeznaczenie tych gruntów na cele nierolnicze. Dodała, że szczegółowe uzasadnienie decyzji zostało wysłane do wójta gminy Orla i marszałka województwa podlaskiego.

Fabryka IKEA ma powstać na około 150 hektarach gruntów w gminie Orla. Koncern nigdy oficjalnie nie informował dotychczas o skali planowanego przedsięwzięcia. Jedynie gmina powołując się na informacje od inwestora podawała, że wartość inwestycji ma wynieść około 340 mln euro, a pracę mogłoby znaleźć około 2 tys. osób.

Na początek miałaby powstać fabryka płyt HDF, która mogłaby ruszyć z początkiem 2011 roku, a potem także fabryka płyt wiórowych i mebli kuchennych. Pracę miałoby znaleźć około dwóch tysięcy osób. IKEA informowała jedynie, że "jest zainteresowana" budową fabryki w Podlaskiem i "zależy jej na pomyślnym sfinalizowaniu wszelkich prowadzonych przygotowań".

>>> CZYTAJ TEŻ: Pracownicy fabryki mebli w Piszu protestują przeciwko Ikei

Wspierający inwestycję podlaski poseł PO Robert Tyszkiewicz mówił we wtorek dziennikarzom, że uważa decyzję Ministerstwa Rolnictwa za "niesłuszną i merytorycznie nieuzasadnioną". Podkreślał, że inwestycja IKEA "cieszy się od początku poparciem rządu", pracują nad nią różne agendy działające na rzecz wspierania inwestycji w Polsce. Mówił, że ranga i skala tej inwestycji jest bardzo duża i te fakty ministerstwo rozpatrując odwołanie gminy powinno uwzględnić.