- Rada Polityki Pieniężnej opiera politykę pieniężną na strategii bezpośredniego celu inflacyjnego. Doświadczenia międzynarodowe pokazują, że taka strategia jest skutecznym sposobem zapewnienia stabilności cen. Po sprowadzeniu inflacji do niskiego poziomu, począwszy od 2004 r. RPP przyjęła ciągły cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń o szerokości ± 1 punkt procentowy – podano w "Założeniach".

RPP podkreśla, że realizuje strategię w warunkach płynnego kursu walutowego. "System płynnego kursu nie wyklucza prowadzenia interwencji na rynku walutowym, gdyby okazało się to niezbędne do realizacji celu inflacyjnego" – czytamy dalej.

Rada podtrzymała też, że cel inflacyjny odnosi się "do inflacji mierzonej roczną zmianą cen towarów i usług konsumpcyjnych w każdym miesiącu w stosunku do analogicznego miesiąca poprzedniego roku". Dodała, że polityka pieniężna jest nakierowana "na utrzymanie inflacji jak najbliżej celu 2,5 proc., a nie jedynie wewnątrz przedziału wahań".

- W przypadku podjęcia wiążącej decyzji dotyczącej daty planowanego przystąpienia Polski do strefy euro oraz związanego z tym wejścia do ERM2, Rada dokona niezbędnych dostosowań strategii polityki pieniężnej oraz – w porozumieniu z Radą Ministrów – polityki kursowej do warunków wynikających z konieczności spełnienia kryteriów konwergencji niezbędnych do przyjęcia euro. Zdaniem Rady przystąpienie Polski do strefy euro powinno nastąpić w najbliższym możliwym terminie – głosi dokument.

Niedawno członek RPP Dariusz Filar nie wykluczył zmiany celu inflacyjnego w "Założeniach: na 2010 rok, by ułatwić spełnienie inflacyjnego kryterium z Maastricht. - Abyśmy zmienili cel musielibyśmy mieć bardzo dużą pewność co do tego, że rzeczywiście weszliśmy w harmonogram ERM2 – zastrzegł jeden z członków Rady.

- W przypadku podjęcia wiążącej decyzji dotyczącej daty planowanego przystąpienia przez Polskę do strefy euro, Rada będzie prowadziła politykę pieniężną umożliwiającą spełnienie kryteriów konwergencji, a tym samym umożliwiającą przyjęcie przez Polskę euro w wyznaczonym terminie – deklaruje RPP w dokumencie.

Po ogłoszeniu takiej decyzji przez rząd, Rada przedstawi dokument opisujący strategię polityki pieniężnej podporządkowaną konieczności trwałego spełnienia kryteriów konwergencji w okresie poprzedzającym przyjęcie euro. "Dokument ten będzie stanowił aktualizację 'Strategii polityki pieniężnej po 2003 roku'" – podano w "Założeniach".

W połowie września rząd i RPP ustalili, że Polska będzie dążyć do tego, żeby w 2011 roku zrealizować kryteria członkostwa w strefie euro i uzyskać pozytywną decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą przyjęcia wspólnej waluty. Wcześniej premier Donald Tusk zadeklarował, że jego rząd będzie dążył do tego, by Polska przyjęła euro w 2011 roku. Później doprecyzował, że mogłoby to nastąpić w drugiej połowie lub pod koniec 2011 roku.

POL / ISB