Generalnie systemy wsparcia sektora energii odnawialnej oparte są na odpowiednim systemie płatności, będącym elementem systemu finansowania.

Zielone certyfikaty

W Polsce jako w jednym z nielicznych krajów UE1 mechanizm wsparcia oparty jest na systemie zbywalnych świadectw pochodzenia energii, tzw. zielonych certyfikatów. Mechanizm wsparcia OZE w Polsce w aspekcie finansowym, poza systemem płatności, głównie obejmuje:
  • dotacje inwestycyjne UE,
  • pożyczki preferencyjne,
  • ulgi podatkowe.
Reklama
Budowa biogazowni jest inwestycją nieporównywalnie trudniejszą technologicznie w porównaniu do budowy farmy wiatrowej. Decyzję o budowie biogazowni powinno poprzedzić wiele analiz ekonomicznych i technologicznych. Średni koszt budowy biogazowni o mocy 1 MWe wynosi około 4 mln euro – farma wiatrowa o mocy 1 MWe kosztuje około 1,5 mln euro. O opłacalności tego biznesu decydują technologia oraz surowce. Najczęstsze błędy popełniane przez inwestorów dotyczą niedoszacowania kosztów pozyskania surowców oraz przeszacowania wydajności metanowej surowca.

Dlaczego inwestować?

Biogazownia może być przedsięwzięciem bardzo opłacalnym i pracować przez cały rok. Rozwiązuje ona nie tylko problem zapotrzebowania na energię, pozwala też zagospodarować odpady (przykładowo z ubojni) i wyprodukować nawóz wysokiej jakości. Biogazownie mogą stworzyć rozproszony system źródeł energii, który częściowo rozwiąże problem przesyłu energii na duże odległości.
Możliwość dofinansowania budowy istnieje w przypadku Działania 9.1 Wysokosprawne wytwarzanie energii i 9.4 Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Nabór w Działaniu 9.1 PO IiŚ wdrażanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej został zakończony w zeszłym roku i nic nie wskazuje by był ogłoszony ponownie. W Działaniu 9.4 realizowane będą inwestycje w zakresie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych w kogeneracji w układach niespełniających kryterium wysokosprawnej kogeneracji.
W tym działaniu jest wspierana budowa tylko takich jednostek, w których wskaźnik skojarzenia (moc elektryczna do mocy cieplnej) jest większy niż 0,45. Pod koniec stycznia Ministerstwo Gospodarki ogłosiło planowane zmiany w systemie wdrażania PO IiŚ. Instytut Paliw i Energii Odnawialnej pełniący dotąd rolę instytucji wdrażającej dla działania 9.4 zostanie odsunięty od podziału pieniędzy. Jego obowiązki pod koniec marca przejmie Departament Funduszy Europejskich resortu gospodarki. Przesunięty został termin naboru wniosków, Ministerstwo zapewnia, że opóźnienie nie powinno przekroczyć jednego kwartału. Zbliżający się konkurs będzie ostatnią okazją na otrzymanie dotacji na budowę biogazowni.

Na co zwrócić uwagę?

Wnioskodawca musi być w posiadaniu ważnych warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej wszystkich ujętych w projekcie źródeł energii. Wsparcie otrzymają projekty, które nie polegają na wdrożeniu innowacji technologicznej. Planowana technologia musi być stosowana na świecie dłużej niż trzy lata lub jej rozpowszechnienie w danej branży przekraczać 15 proc.
W ramach oceny merytorycznej można otrzymać 44 punkty. Kryteria merytoryczne dotyczą mierzalnych wskaźników. Premiowany będzie stan przygotowania wnioskodawcy do realizacji inwestycji. Po cztery punkty otrzymamy za załączenie do wniosku prawomocnego pozwolenia na budowę wszystkich obiektów w ramach projektu, prawomocnej decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, wyciągu z zatwierdzonego projektu budowlanego oraz dowodu na posiadanie środków na sfinansowanie projektu.
Wymagane jest udokumentowanie zabezpieczenia środków w wysokości równej całkowitemu kosztowi projektu pomniejszonemu o wnioskowaną kwotę dofinansowania.

Pamiętać o Natura 2000

W przypadku załączenia pozwolenia na budowę lub decyzji środowiskowej obowiązkowe jest również przedłożenie deklaracji organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów Natura 2000 oraz kopii dokumentacji potwierdzającej przeprowadzenie postępowania w zakresie oceny oddziaływania na środowisko.
Departament Doradztwa Europejskiego PWB Sp. z o.o.