Równocześnie pogłębiła się przepaść między bankiem i regulatorem, kiedy okazało się, że obie strony nigdy nie dyskutowały w sprawie osiągnięcia porozumienia.

Brak porozumienia w dziewięć miesięcy po przesłaniu przez SEC do Goldmana formalnego zawiadomienia, że zamierza wystąpić z oskarżeniami jest czymś niezwykłym i odzwierciedla twarde stanowiska zajęte w tej sprawie zarówno przez władze, jak i bank.

SEC skierował w piątek pozew cywilny przeciwko Goldmanowi i jednemu z jego ich wiceprezydentów, oskarżając ich niepoinformowanie, że fundusz hedgingowy Paulson & Co. w 2007 roku odegrał kluczową rolę w strukturyzowaniu CDO-sów, instrumentów pochodnych opartych o kredyty hipoteczne, co umożliwiło mu obstawianie przeciwko instrumentom.

Goldman zaprzeczył zarzutom i zapowiedział, że będzie zdecydowanie się bronił.

Reklama

Wczoraj, kiedy kierownictwo Goldmana poinformowało, że pozycja dyrektora wykonawczego, Lloyda Blankfeina, nie jest zagrożone, Londyn i Berlin oświadczyły, że rozważą celowość podjęcia akcji prawnej. Gordon Brown powiedział BBC, że jest „zaszokowany moralnym bankructem. To najprawdopodobniej jest z najgorszych spraw.. z jakimi się zetknęliśmy”.

Rząd Niemiec oświadczył, że rozważy podjęcie kroków prawnych przeciwko Goldmanowi. Niemiecki bank IKB, który stał się jedną z pierwszych ofiar globalnego kryzysu w 2007 roku, był jednym z trzech inwestorów w CDO i stracił około 150 mln dolarów, kiedy się załamał, a w USA doszło do implozji bańki w sektorze nieruchomości.

Goldman uchylił się od skomentowania pozycji Blankfeina – nie wymienionego w oskarżeniach SEC – ale osoby wtajemniczone twierdzą, że nie jest ona zagrożona. Kierownictwo Goldmana i inwestorzy będą dzisiaj pilnie śledzić notowania banku, które spadły w piątek przeszło 12 proc. Wyniki Goldmana za pierwszy kwartał, które ukażą się jutro, znajdą się w centrum uwagi.

Szefostwo banku powiedziało, że jest „zdumione” decyzją SEC o skierowaniu oskarżeń przeciwko bankowi i Fabrce Tourre’owi, 31-letniemu wiceprezydentowi, bez wcześniejszego ostrzeżenia.

SEC uchylił się od komentarzy..

Osoby zapoznane z sytuacją twierdzą, że Goldman otrzymał notyfikację o zamiarach wystąpienia przez SEC z oskarżeniami w lipcu – co jest dopuszczalne, jeśli informacje nie mają odniesienia do cen akcji.

SEC często forsuje porozumienia w sprawach, żeby uniknąć długich batalii w sądzie.

W lutym „Financial Times” ujawnił, że SEC w zeszłym roku wysłał wezwania sądowe do banków, w tym do Bank of America Merrill Lynch, Barclays, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldmana, Morgana Stanley’a i UBS, poszukując informacji na temat handlu CDOs'ami.

ikona lupy />
Lloyd Blankfein, prezes Goldman Sachs / Bloomberg
ikona lupy />
Gordon Brown, premier Wielkiej Brytanii / Bloomberg