W Polskim Radiu scyfrowano i skatalogowano już 160 tys. minut nagrań (około 18 tys. plików) audycji spoza żelaznej kurtyny. Pracy zostało sporo, bo docelowo scyfrowanych ma zostać ponad 200 tys. minut. Wśród umieszczonych dźwięków jest około 1500 audycji BBC i ponad 3000 audycji RFI. Nagrania są spuścizną po zamykanych polskich stacjach. W przypadków archiwów RWE Polskie Radio przez ostatnie kilka miesięcy cyfrowało prawie 20 tys. analogowych nagrań, których kopie od 15 lat zdeponowane były w Narodowym Archiwum Cyfrowym w Warszawie. Oryginały znajdują się w Instytucie Hoovera w Stanford w Stanach Zjednoczonych.

Dostęp do nagrań będzie możliwy po wejściu do serwisu RadioWolnosci.polskieradio.pl. – Uruchomiliśmy go z okazji 85-lecia Polskiego Radia. Za pomocą specjalnej wyszukiwarki będzie w niej można poszukać i za darmo odsłuchać legendarnych audycji: Gombrowicza, Miłosza, Czapskiego, Herlinga-Grudzińskiego, Andersa czy Giedroycia – mówi Andrzej Mietkowski, dyrektor portalu PolskieRadio.pl, były szef warszawskiego biura Radia Wolna Europa.

>>> Zobacz też: Reklama: radio sprzedaje, telewizja daje zasięg, internet uzupełnia

Cyfryzacja archiwalnych taśm cieszy historyków. – To są unikalne materiały rozgłośni, które kruszyły fundamenty komunizmu. Przez całe dziesięciolecia te radia były często jedynym źródłem prawdziwych informacji. W trakcie wszystkich kryzysów w PRL dostarczały setkom tysięcy Polakom prawdy, której wtedy tak bardzo brakowało – powiedział prof. Antoni Dudek, politolog i historyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Uruchomienie serwisu Radia Wolności poprzedzi konferencja prasowa, na której obecni będą m.in. Władysław Bartoszewski oraz były działacz opozycji ZSRR Władimir Bukowski.