Obecny tydzień sesja azjatycka rozpoczęła bardzo spokojnie w obliczu zbliżającego się końca miesiąca (oraz zakończenia japońskiego roku fiskalnego) i piątkowej publikacji nt. zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym.

Koniec miesiąca w czwartek, payrollsy w piątek – może być gorąco!

Funt brytyjski znalazł się pod lekką presją po tym, jak Posen z Banku Anglii oznajmił w wywiadzie dla The Guardian, że inflacja w Wielkiej Brytanii spadnie w połowie 2012 r. do poziomu 1,5% (w lutym wzrosła o 4,4% w skali roku). Posen uważa, że działania oszczędnościowe rządu spowolnią rozwój gospodarczy i obniżą skłonność konsumentów do wydawania pieniędzy. Nawoływał również do zwiększenia programu QE o kolejne 50 mld funtów.

Gdzie indziej raport Financial Times sugeruje, że Irlandia prowadzi rozmowy z EBC o pakiecie ratunkowym mającym na celu poskromienie kryzysu w irlandzkim sektorzebankowości. Pakiet ten może sięgnąć nawet 60 mld euro w postaci średnioterminowego finansowania, które zastąpi płynność zapewnianą przez irlandzki bank centralny.

Reklama

Poza tym europejski kalendarz danych jest dziś niemal pusty. Jedyne publikacje to dynamika sprzedaży detalicznej oraz bilans handlowy w Szwecji. Natomiast sesja północnoamerykańska to poziom wydatków/przychodów osobistych za luty, dynamika sprzedaży nieruchomości mieszkalnych na rynku wtórnym oraz marcowy indeks aktywności w produkcji Fedu z Dallas.

Na amerykańskim froncie danych indeks dolarowy powrócił powyżej poziomu 76 w obliczu jastrzębich komentarzy członków FOMC, Plossera i Fishera, którzy oczekują ograniczenia dodatkowej płynności. Natomiast Lockhart i Evans przewidują koniec QE już w czerwcu. Patrząc na pozostałe dane, ostateczny wynik marcowego wskaźnika zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan wypadł nieco słabiej od oczekiwań (67,5 wobec 68,0 oraz poprzednich 68,2); za to PKB w czwartym kwartale został skorygowany w górę do 3,1% kw/kw (w ujęciu rocznym).