Dużo większe zyski daje oczywiście giełda tylko, że gra na tym rynku wymaga wiedzy, której nabycie poprzez naukę na własnych błędach może okazać się bardzo kosztowne. Właśnie dla inwestorów, którzy szukają innej niż bank formy lokowania swoich oszczędności, powstały fundusze inwestycyjne

Fundusz inwestycyjny – co to jest?

Od wieków wiadomo, że w finansach duży może więcej. Stąd pomysł na tworzenie dużego kapitału składającego się z wielu drobnych wpłat w celu wspólnego ich inwestowania.

>>> polecamy: Obligacje: inwestycja na ciężkie czasy

Reklama

Zatem fundusz inwestycyjny jest to kapitał zgromadzony poprzez wpłaty uczestników funduszu, którym zarządzają specjaliści. Zadaniem specjalistów (najczęściej doradców inwestycyjnych licencjonowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego) jest inwestowanie wpłaconych do funduszu środków w sposób zapewniający maksymalnie najwyższe zyski przy możliwie niewielkim ryzyku.

>>> Czytaj również: Hipoteki: mega przecena – na chwilę czy na zawsze?

Inwestorzy indywidualni w zamian za wpłaty otrzymują tytuł uczestnictwa w funduszu. W przypadku funduszy inwestycyjnych otwartych są to jednostki uczestnictwa, natomiast gdy gotówka wpłacana jest do funduszy inwestycyjnych zamkniętych inwestorzy otrzymują certyfikaty inwestycyjne.

Jak kupić jednostki funduszu?

Żeby kupić jednostki wybranego funduszu należy udać się do siedziby towarzystwa zarządzającego tym funduszem, do biura maklerskiego lub banku. Tam należy wypełnić odpowiedni formularz, który jest jednocześnie zleceniem nabycia jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych, okazać dowód tożsamości oraz dokonać wpłaty na rachunek wybranego funduszu inwestycyjnego.

Gdy już jesteśmy uczestnikami wybranego funduszu otwartego, to w każdej chwili możemy dokupić lub sprzedać funduszowi dowolną liczbę jednostek. W przypadku kupna jednostek operacja taka sprowadza się do prostej czynności przelania odpowiedniej kwoty na konto wybranego funduszu.

Wiele funduszy umożliwia składanie zleceń przez telefon lub telefaksem. Żeby korzystać z takich kanałów konieczne jest udzielenie dystrybutorowi pisemnego pełnomocnictwa do sporządzania, podpisywania i przekazywania do realizacji zleceń na podstawie oświadczenia inwestora składanego drogą telefoniczną lub telefaksem.

Jaki fundusz wybrać?

Choć inwestowanie za pośrednictwem funduszy jest mniej ryzykowne niż bezpośrednia gra na giełdzie to jednak nie jest to lokata bankowa. Każdy inwestor powinien pamiętać, że wszystkie inwestycje finansowe obciążona są pewnym poziomem ryzyka i należy liczyć się z ewentualnymi stratami. Ryzyko to można ograniczyć poprzez budowanie odpowiedniego portfela inwestycyjnego. Dlatego towarzystwa tworzą fundusze zróżnicowane pod względem polityki inwestycyjnej, które różnią się stopniem ryzyka tak, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie.

Podział funduszy pod względem polityki inwestycyjnej:

•Fundusze zrównoważone
•Fundusze stabilnego wzrostu
•Fundusze agresywne
•Fundusze akcji
•Fundusze rynku pieniężnego
•Fundusze papierów dłużnych
•Fundusze mieszane
•Fundusze nieruchomości
•Fundusze surowcowe







Przed przystąpieniem do funduszu inwestor powinien realnie ocenić swoje możliwości finansowe oraz określić horyzont czasowy inwestycji. Bowiem należy pamiętać, że inwestowanie w fundusze to inwestycja długoterminowa i może wiązać się z zablokowaniem kapitału na długi okres.

Przy wyborze funduszu nie należy zapominać o tym, że wysoka stopa zwrotu wiąże się z większym poziomem ryzyka. Dlatego przy podejmowaniu decyzji jaki fundusz wybrać należy ocenić skłonność do ponoszenia ryzyka inwestycyjnego i jego akceptowalny poziom.

Jeżeli więc inwestor ceni sobie spokój to powinien wybrać fundusz, w którego portfelu znajdują się w przeważającej większości papiery dłużne. Osoby skłonne do większego ryzyka w zamian za wyższe zyski mogą zainwestować w jednostki funduszy akcyjnych.